Sadettin Saran Paneli

0
174
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Geçtiğimiz gün  Genç İletişimciler Topluluğu olarak Marmara Üniversitesi işletme kulübünün daveti üzerine, düzenlenen panele gittik. Panele, Türkiye’nin çok değerli iş adamı ve spor yöneticisi olan Sadettin Saran katıldı. Panel ile ilgili noktalara değinmeden önce değerli Sadettin Saran beyefendinin başarılı ama bir o kadar da zorlu yaşam öyküsüne değinmek isterim.

Tam ismi Steven Sadettin Saran’dır. 1964 yılında ABD’de doğmuş, iki yaşında Türkiye’ye gelmiştir. Lise eğitimini bitirene kadar Türkiye’de yaşayan Sadettin Saran, üniversite eğitimini sporcu bursu sayesinde ABD’de almıştır. İki kardeşi daha olduğu için, üniversite eğitimi sırasında ailesine yük olmamak adına cankurtaranlık ve matematik öğretmenliği gibi ek işlerde çalışmıştır. University of Kentucky’de makine mühendisliği bölümünü bitirmiştir. Eğitimini tamamladıktan sonra ABD’de geçen birkaç başarılı yıldan sonra Türkiye’ye dönmüştür. Türkiye’de farklı şirket ve pozisyonlarda çalışarak kendini geliştirmiştir. 1995 yılında kurulan Saran Holding’le birlikte başarılarını kocaman bir çatı altında toplamıştır. Saran Holding, Türkiye’de medyadan enerjiye, havacılıktan hizmet sektörüne kadar sekiz farklı dalda hizmet veren, yurt dışı ortaklarıyla her geçen gün büyüyen büyük ve kapsamlı bir organizasyon yapısına sahiptir. Bunları anlatırken Sadettin Saran’ın spora olan ilgisinin özellikle altını çizmek isterim. Genç yaşından beri spora olan düşkünlüğünü hiç kaybetmeyen Sadettin Saran’ın bu ilgi ve alakayı hayatı boyunca da devam ettireceği, sporla ilgili olan istikrarlı tutumuyla açıkça görülebilir.

Değerli iş adamı Sadettin Saran konuşmaya başlarken;

“Kendim hakkında konuşmayı çok sevmem, sizin soracağınız sorulara yanıt vermeyi daha çok isterim.” diyerek mütevazılığı ile bizleri hayran bıraktı.

Yaklaşık bir buçuk saat süren panel başarılı iş adamı Sadettin Saran’ın çok önemli bilgi ve önerileri ile geçti. Zaman zaman hayatında yaşadığı olumsuz  -kendisinin hata olarak adlandırdığı- olaylara ve durumlara değinerek, hatanın aslında bizler için bir ders, doğruyu gösteren en kesin yol olduğunu belirtti.

Bir konuşmasında, “Ben çok hata yapan ama hatalarından hep ders çıkaran bir adam oldum. Benim için başarısızlık bir hata değildir,  tekrarlanan hata bir başarısızlıktır.” diyerek bizlere farklı bakış açıları kazandırdı. Konuşma boyunca mükemmel samimiyeti ve soru soran öğrencilerle yaptığı sempatik konuşmaları sayesinde hepimizin üstünde olan gergin havayı atmış ve çok sıcak dakikalar yaşattı.

Saadettin Saran, eğitim hayatı hakkında sorulan sorulara cevap verirken bizlere, “Eğitim alanınızı seçerken istek ve ilgi alanınıza çok önem vererek seçim yapınız. Sakın benim gibi bölümü bitireceğim diye bir inatla devam etmeyin, bölümünüzün size göre olmadığını anladığınız an değiştirin ve sakın geç diye düşünmeyin.”  diyerek çok önemli bir konuda bizlere yol gösterici oldu.

Kendisine yöneltilen  “Hayatınızdaki en büyük iki hata nedir?” sorusunda da, en büyük iki hatasından birinin makine mühendisliği bölümüne ısrarla devam etmek olduğunu söyledi.  Ve konuşmalarına şu sözleriyle devam etmiştir:

“Makine mühendisliği benim için ne kadar pişmanlık olsa da, bu bölümde edindiğim bilgi ve tecrübeler  şu anki hayatıma ve çalışmalarıma çok katkısı olmuştur.” diyerek soruya olan cevaplarını sonlandırdı.

Panele katılan Marmara Üniversitesi öğrencilerinin giydikleri Fenerbahçe formaları da Sadettin Saran’ı çok mutlu etti. Gençler tarafından ne kadar çok sevildiğini de canlı bir şekilde gösterdi. Sadettin Saran’ın konuşma boyu süren şakacı tavrı salonu sık sık güldürdü ve bizlere çok güzel dakikalar yaşattı.

Sadettin Saran’ın bizlere olan önerilerinden biri de, “Kendinize çok güvenin ve hiçbir zaman korkak olmayın. Hata bile olsa atacağınız adımlarda hiçbir zaman korkaklık yapmayın. Unutmayın, bir şeyi denemeden sonucunu bilemezsiniz.” diyerek korkaklığın, başarının önündeki en büyük engellerden biri olduğunu belirtti.

Kendisine yöneltilen “Bir çalışanı işe alırken onda özellikle olmasını istediğiniz özellikler nelerdir?” sorusuna:

“Benim iş yerimde, çalışan alımında görevli olan kurumlar vardır. Bu konuyla ilgilenmem ama yine de cevap verecek olursam: bir, başarılı olsun; iki, sigara içmesin.” diyerek sağlığa verdiği önemi gösterdi.

Yazımı noktalamadan önce bu değerli panelde bulunma fırsatı veren, bizi davet eden Marmara Üniversitesi işletme kulübüne teşekkürlerimizi sunarız. Bize panel öncesinde, panel boyunca ve panel sonrasında da hep eşlik eden, Genç İletişimciler Topluluğumuzda da yer alan  Dilek Burcu Arslan arkadaşımıza da çok teşekkür ederiz.

Genç İletişimciler Topluluğu olarak;  ilham verici başarı hikâyelerini dinleme olanağı sağlayıp, etkinlikler düzenleyip, insanlarımıza yeni ve farklı bakış açıları kazandırarak, değerli projelerimizle bir başarı hikâyesinin altına imza atmak amacıyla yola çıktık. Yolumuz açık olsun.

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz