Sahalara Dar Gelen Reklamlar

0
165
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Doğru yapılan reklam, pr çalışmaları sizi hedef kitleniz ile tanıştırır, hatırlatır ve bütünleştirir. Kendi sektöründeki yarışlarında markayı, kurumu hatta bir futbol takımını öne geçirir. Sahalar artık görüyoruz ki futbol takımlarımıza dar geliyor. Oysa biz futbol reklamlarına küçüklüğümüzden beri alışığız. Mesela birçoğumuz Euro 2008 için Ülker’in milli takıma hazırladığı reklamı hatırlıyordur.

Bunlar çocukluğumuzun güzel örnekleri ve belki de en çok akılda kalanı. Biz çoğunlukla futbolcularımızı, isimlerini ve reklam yapılan markayı kullandıklarını söylediği kısa cümlelerle reklam filmlerinde görürdük. Televizyon mecrasında çok fazla yer almayan takımlarımızı son dönemde yavaş yavaş görüyoruz.

Son zamanlarda televizyonda, sosyal medyada izlediğimiz takım reklamları da oldukça başarılı. Artık sadece yeni formalarının reklamı yapılmıyor. İlk formalarının nasıl bir ruhla ortaya çıktığı da anlatılıyor. Mesela Galatasaray-Turkcell iş birliği ile güzel ve çok başarılı bir reklam filmi hazırlandı. Galatasaray’ın kuruluşunu, ilk yıllarını ve Galatasaray formasını Ali Sami Yen ve arkadaşlarının nasıl oluşturduklarını anlattıkları reklam filmi, taraftarın beğenisini kazandı. Sosyal medyada ve sözlüklerde bunu konuşan taraftar, duygulandıklarını ve çok başarılı bulduklarını belirtti. İstenen etkiyi yakalayan reklam filmi, taraftarın Galatasaraylılık ruhunu hissetmelerini de tekrar sağladı.

Galatasaray sadece bununla da kalmamış ve taraftarının başlattığı #YellowFriday (Sarı Cuma) ile indirime giren GsStore, rekor ilgiyle karşılandı. İndirime giren Galatasaray Store, 24 saatte 8 milyona yakın ciro yaptı. Böylelikle ellerinde kalan ürünleri tükettirmiş ve güzel bir kampanyaya imza atmış oldular.

Bunun dışında son zamanlarda Beşiktaş da oldukça başarılı reklamlara imza atıyor. Yeni sezon için transfer ettikleri futbolcuları ‘ComeTo Beşiktaş’ sloganıyla duyuran Beşiktaş bu akıma küresel bir boyut da kazandırdı. Mevlana’nın “Gel. Kim olursan ol, yine gel” vecizesinin yer verildiği reklam filminde amaçları; renk, dil, din, ırk fark etmeksizin herkesi Beşiktaş’a çağırmaktı.

Geçtiğimiz hafta Beşiktaş başkanı Fikret Orman’ın katıldığı basın toplantısında hedeflerinin 100 milyon Beşiktaş taraftarına erişmek olduğunu belirtmişti. Bunun için de #ComeToBeşiktaş sloganıyla uluslararası arenaya açılan kulüp, aynı zamanda Çin ile yaptıkları anlaşma ile artık Beşiktaş’ın maçlarının Çin’de yayınlanacağını da belirtti.

Bu strateji ile birlikte Orta Doğu, Orta Asya ve Uzak Doğu’daki Müslüman nüfusa kendilerini tanıtmak istedikleri için Mevlana’nın sözünü slogan olarak benimsemeleri oldukça etkileyici.

Yapılan bu tanıtım faaliyetlerinin sadece kendi taraftarlarını değil, rakip takımın taraftarlarını da etkilediğini sosyal medyadan görebiliyoruz. Futbol takımlarının önceki dönemlerde yaptıkları reklamlar ile son dönemde yapılan reklamlar karşılaştırıldığında ayakta alkışlanması gereken bir fark görülüyor. Sadece isimleri ve ünleri ile kameranın karşısına geçmeyen futbolcuları ve başarıları ile taraftarı kendine çekmeye çalışan kulüpleri görmek bizleri fazlasıyla mutlu etti.


Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz