Sanal Ortamda Halkla İlişkiler ve Belediyelerde Dijital Halkla İlişkiler Çalışmaları

0
2627
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

DİJİTAL HALKLA İLİŞKİLER VE BELEDİYELERİN DİJİTAL HALKLA İLİŞKİLER ÇALIŞMALARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Halkla ilişkiler faaliyetlerinin gün geçtikçe markalar, kurumlar, şahıslar için ne kadar önemli bir etmen olduğu gözler önüne serilmiştir. Geleneksel halkla ilişkiler faaliyetlerinin yanı sıra teknolojik gelişmeler, halkla ilişkiler çalışmalarında da birtakım yenilikleri ortaya çıkarmıştır. Bu ortaya çıkan yenileşme ile birlikte “sanal ortamda halkla ilişkiler” kavramı da hayatımıza girmiştir.

SANAL ORTAMDA HALKLA İLİŞKİLER NEDİR?

Dijital mecraların önem kazanması, halkla ilişkilerin de geleneksel olarak varlığını sürdürmesinin yanı sıra, dijital alanda da olmasını zorunlu kılmıştır. Özellikle sosyal medyada yaşanan, marka ve kurum imajına zarar veren krizler de bunda etkin bir rol oynamıştır.

  Sanal ortamda halkla ilişkiler çağın gerektirmiş olduğu medya odaklı çalışmaların gerçekleştirilmesi açısından önem taşımaktadır.

Sanal ortamda halkla ilişkiler hedef kitlenin sorunlarına çözüm üretebilmek, hedef kitle ile yakın temasta bulunabilmek, olası bir krizi erken fark edebilmek, hedef kitleyi bilgilendirmek, hedef kitlenin alışkanlıklarını çözümleyebilmek, hedef kitleye doğru iletişim yöntemini uygulaya bilmek açısından büyük önem arz etmektedir.

Dijital PR, bloglar, sosyal medya, online basın bültenleri, arama motoru optimizasyonu vb. araçların kullanımıyla sürdürülen iletişim çalışmalarıdır.

Dijital Halkla İlişkileri Araçları;

 • Kurumsal Bloglar
 • Online Basın Bültenleri
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Kurumsal Web Dizaynı
 • Sosyal Medya Yönetimi
 • Online Topluluklarla İlişkiler
 • Online İtibar Yönetimi
 • Online Kriz Yönetimi
 • Diğer Alanlar (E-posta, Cep Telefonları, Faks Gönderimi vb.)

 

BELEDİYELERDE DİJİTAL HALKLA İLİŞKİLER

Belediyelerde de diğer kamu kurumlarında olduğu gibi dijital halkla ilişkiler çalışmaları yürütülmektedir. Belediyelerde uygulanan dijital halkla ilişkiler çalışmalarının anlamlandırılması için, bu konu belli başlı konu başlıkları altında değerlendirilebilir.

BELEDİYELERDEKİ DİJİTAL HALKLA İLİŞKİLER ÇALIŞMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Sosyal Medyanın Temel Özelliklerinin Kullanılması

 1. Katılım: Belediyeler yapmış olduğu dijital halkla ilişkiler çalışmaları ile vatandaşların geri bildirimde bulmasına ve gerekli katkılar sağlamasına ortam hazırlar.
 2. Açıklık: Belediyeler bu çalışmalarda içeriğe erişim ve kullanımda mümkün olduğu kadar engelleri bertaraf eder.
 3. Konuşma: Geleneksel medya daha çok tek yönlü iken buna karşılık sosyal medya bireylerle çift yönlü iletişim ve zamanında geribildirim sunması belediyelerin doğru zamanda doğru kaynak ile irtibat halinde olmasını sağlar.
 4. Topluluklar: Sosyal medya toplulukların ilgili konu veya kişiler üzerinde hızla oluşmasına ve buna bağlı olarak etkin bir şekilde iletişim kurulmasına olanak sağlar.
 5. Bağlantısallık: Belediyeler alt birimlerinde gerçekleşen faaliyet duyuru v.b konuları kendi hesabından bağlantı vererek daha geniş kesimlere ulaştırma şansını yakalar.

 

BELEDİYELER SOSYAL MEDYADA  NASIL BİR DİL KULLANIYORLAR ?

Belediyeler dijital halkla ilişkiler çalışmalarında ilk süreçte daha resmi bir dil kullanmayı tercih ediyorlardı. Kullanılan bu resmi dil, sosyal medya kullanıcıları tarafından, samimi bulunmadığından ve sosyal medyanın diline uygun olmadığından ötürü belediye sosyal medya hesaplarının etkileşimi ve hedef kitleye ulaşma oranları oldukça zayıf kalıyordu.

Sosyal medyadaki işleyişin ve nasıl bir dil kullanıldığının farkına varan belediyeler, sosyal medya hesaplarındaki üsluba, paylaşımlarındaki dile ve hedef kitle ile olan etkileşimlerine yönelik değişimler gerçekleştirmeye başladılar.

Gerçekleştirilen bu değişimler, belediye sosyal medya hesaplarının etkileşimlerini arttırmayı başardı. Bu değişimi gören birçok belediye ise dijital mecrada gerçekleştirdikleri çalışmalardan değişimler yapmaya başladı.

 

BELEDİYELER SOSYAL MEDYADA NELER PAYLAŞIYOR?

Belediyelerin sosyal medya üzerinde birçok farklı konu başlıklarında paylaşımlar yaptıkları bilinmektedir. Bu konu başlıklarından öne çıkanlar ise şu şekilde:

 • Hedef kitleyi bilgilendirme
 • Hedef kitleden gelen sorunları çözüme ulaştırma
 • Gerçekleştirilen hizmet ve faaliyetleri kamuoyuna duyurmak
 • Kamu nezdinde itibar sağlamak ve olumlu bir imaj oluşturmak

DİJİTAL­ HALKLA İLİŞKİLERDE BELEDİYE VE VATANDAŞ İLİŞKİSİ

    Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu belediye sayfalarıyla, sorunlarını dile getirmek ve belediyeye dair haberlerden, hizmetlerden haberdar olmak için belediyelerin sosyal medya hesapları ile etkileşim içerisinde bulunuyorlar.

Bu etkileşim süreci içerisinde ise kimi belediyeler daha samimi, komik, mizah yaparak vatandaşlar ve paydaşlarla etkileşime geçmektedirler. Belediyelerin resmi üslubun dışında samimi ve eğlenceli üslupları sosyal medya kullanıcıları tarafından yoğun ilgi görmektedir.

DİJİTALDE BELEDİYELER VATANDAŞLARIN SORUNLARI İLE

 NE KADAR İLGİLİ ?

Dijital medyada yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerinin en önemli kısımlarından birisinin de vatandaşların sorunlarına çözüm üretebilmektir. Bu konuda belediyelerin belediyelere gelen sorunlara ve sorunlara karşı kayıtsız kalmadıkları ve daha sonraki süreçte de dijital platformlar üzerinden konu hakkında bilgi sağlandığı görülmektedir.

DİJİTAL HALKLA İLİŞKİLER SADECE

 FACEBOOK, TWİTTER, INSTAGRAM’DAN MI İBARET? 

Dijital halkla ilişkiler çalışmaları her ne kadar Twitter, Facebook, Instagram gibi mecralarda etkinliğini fazlaca gösterse de tabii ki dijital halkla ilişkiler sadece bunlardan ibaret değildir.

Bu platformlar haricinde kurumsal web sayfaları, belediye tarafından kullanılan haber siteleri, belediyelere ait Whatsapp numaraları gibi alanlarda dijital halkla ilişkiler çalışmalarında kullanılmaktadır.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz