Şantaj ile Başa Çıkma Yolları

0
550
şantaj
şantaj
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

2010 yılında dağılan The Pussycat Dolls grubunun  üyesi  Nicole Scherzinger’in instagram hesabının “hacklenmesi”; bizi, sanatçının müstehcen fotoğrafları ve Formula 1 pilotu Lewis Hamilton ile özel görüntüleriyle başbaşa bıraktı. Scherzinger bu “mağduriyet” konusunda yalnız değil. Yakın zamanda Jennifer Lawrence, Kate Upton, Kirsten Dunst da aynı “sanal hırsızlık” kaderini paylaşmıştı. Scherzinger, Lawrence, Upton, Dunst da icloud, instagram, twitter, messenger ifşa probleminde yalnız değil çünkü ülkemizde de sapıkların kurbanı olarak müstehcen görüntüleriyle şantaja maruz kalan çok sayıda kadın var. Herkes yabancı sanatçılar kadar özgür ve özgüvenli olamadığı için ne yazık ki intihar ve cinayetle sonuçlanan hadiselere bile tanık olduk. Bu isimlere yazımızda yer vermeyi ahlaken doğru bulmuyoruz.

“Ünlülerin çıplak fotoğrafları” belki reklam promosyon çalışmasıdır, bilemeyiz ama çıplak fotoğrafları sızdırılan The Babysitter filmiyle tanıdığımız Amerikalı oyuncu Bella Thorne’nun yaklaşımına değinmek lazım. “Bir kadın olarak evimin etrafında gezerken, telefonumu kullanırken ya da başka bir şey yaparken korkmalı mıyım? Kadınlardan beklediğin bu mu? Cinselliklerinden korkmalılar mı? İstediğin bu mu? Ben bunu istemiyorum” diyerek, şantajcıları ters köşeye yatırmış ve Twitter’da kendi çıplak fotoğraflarını paylaşmıştı. Çıtkırıldım görüntüsüne rağmen, The Hunger Games serisindeki oyunculuğuyla göz kamaştıran Jennifer Lawrence “Telefonum hacklendiği zaman yaşadıklarımı kelimelerle anlatamıyorum. Bütün lanet olası gezegen tarafından toplu tecavüze uğramışım gibi hissettim” demişti.

Bizim ülkemizde ise  bu yüzden aile ve toplum tarafından dışlanma, kötü gözle bakılma stresine karşı tepki olarak intiharı seçenler var.

Peki “her genç kızın başına gelebilir” bu duruma karşı nasıl durmalıyız?

Bilindik adıyla messenger ifşa durumunda neler yapılmalı? Şantaja uğrayan ne yapmalı? Öncelikle bilmeliyiz ki; resimli şantaj cezası olan bir suçtur. Eğer bir sabah uyandığınızda , telefonunuzda “Elimde çıplak fotoğrafların var bebeğim, al bak bunları herkesin görmesini istemiyorsan bana daha fazlasını gönder.” mesajı gördüyseniz; öncelikle sakin kalın. Artık periscope, twitter gibi platformlarda insanlar özelini halka açık yayın yapar hale geldi ve kadın/erkek bedeni kimse için gizli kalan bir şey değil.

Ve inanın bedeninizin mahremiyetini umursayan sadece sizsiniz.  “Fatmagül’ün Çıplak Fotoğrafları” etiketiyle sanal aleme düşseniz bile sizinkiler; birkaç dakika içinde dünyanın farklı yerlerinden gelen yüzlerce benzer görsel arasında kaybolacak. Bu yüzden ilk duruş, şantajcıya karşı bunu umursamamak olacaktır. Karşı tarafa şunu söyleyebilirsiniz, “Senin bilişim suçlarından haberin var mı, şu an suç işliyorsun.” En yakın karakola giderek gelen mesajı paylaşabilirsiniz. Polis memurları sizi, mağduriyetiniz yüzünden kınamayacak. Unutmayın “Mağdur, güçlüdür.” Önünden geçtiğimiz benzin istasyonununu, adım adım hafızamıza kaydeden teknoloji; bu sefer sizin yanınızda olacak ve özelinizi kamuya açmakla tehdit eden şantajcı, TCK’nın 107. maddesi gereğince cezalandırılacaktır. Eğer reşitseniz; kovuşturma ve soruşturma süreci aileyle paylaşılmaz. Eğer reşit değilseniz; konu çocuk istismarına girer, cezası da, karşılığı da çok daha büyük.

Şantaj yapılıyor ne yapmalıyım paniğine düşmek yerine, kadın olmanın gücüne dayanın ve şantajcınıza asla boyun eğmeyin. Kanunlar, sizin yanınızda. Siz kendinizden vazgeçmeyin yeter.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz