SIM Kartlar Değişecek Mi?

0
56
SIM Kartlar Değişecek Mi?
SIM Kartlar Değişecek Mi?

Akıllı telefonlar her geçen gün kullanıcılarını bir adım daha ileriye taşıyor. Telefonlara eklenen yeni özelliklerden biri de SIM kart değişikliği olacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde internet sitelerine düşen habere göre mevcut SIM kartlar ömrünü tamamlamaya hazırlanıyor. Artık akıllı cep telefonlarında farklı bir hat sistemine geçileceği konuşuluyor. Telefonlarda iki farklı cep telefonu türü mevcut. Bunlardan biri GSM (Global System for Mobile) diğeri ise CDMA (Code Divison Multipe Access). GSM türündeki telefonlar SIM kart ile çalışırken CDMA telefonları için buna ihtiyaç duyulmuyor.

SIM Kart Değişikliğine Giden İlk Telefon Hangisi?

Akıllı telefon konusunda önde gelen Apple devi, Iphone 11 serisiyle hayatımızdaki yerini almıştı. Bu seride en dikkat çeken detay ise eSIM teknolojisinin kullanılması oldu. Kullanıcılar da bu gelişmeyle birlikte eSIM konusunda araştırma yapmaya koyuldu. Yeni bir sistem sunan eSIM, bildiğiniz SIM Kart ile bazı noktalarda aynı özellikleri taşımıyor. eSIM, sıradan SIM kartın aksine dokunabileceğiniz plastik bir yapıdan oluşmuyor. Akıllı telefonunuza yerleştireceğiniz bu SIM kart küçük bir çipten ibaret. Bu yöntemi kullanabilmeniz için abonesi olduğunuz cep telefonu operatörünün eSIM teknolojisini desteklemesi gerekiyor. İphone 11 serisinden birini almadan önce, mevcut operatörünüzün bunu desteklediğinden emin olmanız gerekiyor.

eSIM Kart Nasıl Bir Teknoloji?

İlerleyen zamanlarda telefonlarımızda yerini alacak olan eSIM kart, eski SIM kart sisteminin aksine elektronik bir yapıya sahip. Başındaki “e” kelimesi İngilizcede “gömülü” anlamına geliyor. Kullanıcılara sunacağı yeniliklerse hem teknolojinin kullanımını kolaylaştırıyor hem de ekonomik olarak sizi birçok dertten kurtaracağa benziyor. eSIM kart sayesinde yeni telefon numarası almaya ihtiyaç duymayacaksınız çünkü değişiklik yapmadan yeni numara alabileceksiniz. Bunun yanı sıra bu çip sayesinde iki hattı kolayca kullanabilecek ve farklı bir çipe ihtiyaç duymayacaksınız. Ancak aynı anda ikisini birden kullanmanız şu an için pek mümkün görünmüyor. Ayrı olarak kullandığınız bu iki hatta, farklı paketler yükleyebilmeniz de bu sistemin bir başka artısı olarak karşınıza çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz