Slovenya’da Kahraman İlan Edilen 19’luk Türk Sıla Kara Kimdir?

0
40200
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Milli turnuva için gittiği Slovenya’da 12 yaşında bir çocuğu ölümden kurtararak kahraman ilan edilen Türkiye Milli Kayak Sporcusu Sıla Kara kimdir, kaç yaşındadır, nerede doğmuştur…

21.06.2000 Erzurum doğumlu olan Sıla Kara ilkokul ve lise öğrenimini de Erzurum’da tamamlamıştır. Sıla Kara Erzurum Palandöken Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisiyken, kayakta elde ettiği derecelerle okulun gurur kaynağı oldu. 2012 yılında Alp Disiplini Slalom yarışlarında madalyalar kazanan Sıla Kara, en son Okullararası Alp Disiplini yarışmalarında şampiyon oldu. Erzurum Kayak Kulübü sporcusu Sıla, 2016 yılında 23-25 Mart’ta Lyon’da yapılan Avrupa Çocuk Kupası’nda Türkiye’yi temsil etti. Sıla Kara, eğitim hayatını Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretmenlik Bölümü 2’inci sınıf öğrencisi olarak sürdürüyor.

Üniversiteler Kış Oyunları’nın yapıldığı tarihte Kayak Milli Takımı’na giren Erzurum Kayak Kulubü sporcularından Sıla Kara (19), 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na ise Palandöken’de hazırlanıyor.

4 çocuklu Türkan- Mürsel Kara çiftinin tek kızı olarak dünyaya gelen Sıla Kara, henüz 6 yaşındayken mahallede arkadaşları ile birilikte ayakkabılarının altına bağladığı kornişle kayarken, kayak öğretmenleri tarafından keşfedildi. Erzurum Kayak Kulübü’nde derslere başlayan Kara, art arda başarılara imza attı.  2011 yılında Çocuk Kayak Milli Takımı’na giren Kara, 7 yılda 100’ün üzerinde madalya kazandı.

Halen Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretmenlik Bölümü 2’inci sınıf öğrencisi olan Sıla Kara, her yıl katıldığı Alp disiplini dalında 10 ila 15 arasında madalya kazanıyor. Kara’nın en büyük hayali Çin’in başkenti Pekin’de yapılacak 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na katılarak, başarısını taçlandırmak.

Palandöken dağında Kayak Federasyonunu’na ait otelde kampa giren Sıla Kara, antrenmanlarını Palandöken’in zirvesinde yapıyor. Sıla Kara, kışın kayarak indiği deniz seviyesinden 3 bin 176 metre yükseklikteki Palandöken’e yazın koşarak tırmanıyor. Günde ortalama 5-6 saat zorlu antrenmanlar yapan Sıla Kara daha önce vermiş olduğu bir röportajda, “Gerek fiziksel gerekse mental olarak güçlendirmelerimi tamamlayıp, çok güzel bir motivasyonla beraber kendime olan bu inancımla birlikte olimpiyatlarda ülkemi temsil edip, bügüne kadar alınmamış en iyi dereceleri almak en büyük ve öncelikli hedefim. Her platformda ülkemi ve sancağımı en güzel yerlere taşımak için elimden gelenin en iyisini yaparak, sporcu ahlak ve ilkelerine uyarak, çalışmalarımı sürdürmekteyim” diye konuştu.

Türkiye’nin alp disiplini branşı olimpiyat kadrosunda bulunan tek kadın sporcu olan Sıla Kara’ya antremanlarında Türkiye Olimpiyat Hazılık Merkezi (TOHM) antrenörü Serhat Aktaş eşlik ediyor.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz