‘Şule Çet’ Davasında, Sanıklar Hâkim Karşısında

0
105
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇
Ankara’da üniversitesi öğrencisi  Şule Çet’in bir plazanın 20. katından aşağı düşmesi ve ölümle  sonuçlanmasıyla beraber açılan davada sanıklar, Çağatay Aksu (34) ve Berk Akand (33) tutuklu yargılandıkları davada 4’üncü kez hâkim karşısına çıktı.

Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 4’üncü duruşma öncesinde adliye önünde toplanan Ankara Kadın Platformu, Kadın Meclisleri ile çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve üyeleri, açıklama yaptı. STK’lar ortaklaşa hazırladığı açıklamada, “Bu dava Türk kadınlarının davası’ diyerek mücadeleyi ve dayanışmayı büyüttük. ‘Şule Çet için adalet’ diyenler bir kez daha adliye koridorlarına sığmıyor, Şule Çet için söz veriyoruz ki, bizler kadınlar olarak gerçek adaleti kazanacağız.” ifadeleri kullanıldı.

Prof. Dr. Çağlar Özdemir ifade verdi

Mahkemede ifade verenler arasında müşteki avukatlarının talebi üzerine Prof. Dr. Çağlar Özdemir’de yer aldı. Özdemir ifadesinde, “Olay yeri canlandırması sistemi kullandık. Düşme olayının gerçekleştiği iddia edilen odada cam ve sehba arasındaki mesafe ölçülmemiş. Olayın anlatıldığı gibi gerçekleşmiş olma ihtimalini inceleme olanağı bulduk. Sehbayı orjinal yerine yerleştirdik. Aradaki mesafede bir kişinin cam ve sahba arasına girip giremeyeceği değerlendirildi. Şule Çet’in balıklama atlaması için zıplaması ve ellerini cama koyması gerekir. Parmak izi yok. Sehbada ayak izi yok. Şule Çet’in oraya çıkıp atlaması şüpheli.

Sanığın anlatımı üzerinden atladığını kabul edersek geri geri atmaya çalışması eller kafa aşağıda olması saniyeler içinde düşme gerçekleşir. Sanık bu kadar anlık bir şeye ifade edemez. Sanığın anlatımı ile ilgili kurtarma pozisyonu sonrası olay yeri uyuşmuyor.

Olayın meydana gelişi anlatıldığı gibi olmamış. Olay yerinde çekilen sehbanın pozisyonuna bakıldığında ayağın oraya girmesi mümkün değil. Ya da sonradan olay yeri toparlanmış. Düşme noktası da 4.30’luk mesafeyi kat etmesi mümkün değil. Bu rüzgarla açıklanamaz.

Aşağıda da olağan akış ile örtüşmeyenler var. Başaşağı düşüyor. Beyin paramparça olmuş. Beyin dokusu saçılmış. Sağ ayakkabısı ile ilgili, Şule düştükten sonra düşmüş. Diğer ayakkabı Şule ile düşmemiş. Muhtemelen öncesinde atıldığını düşünüyorum. Sağ ayakkabının sonra atıldığı açık görünüyor. İntihar olabilir, kaza olabilir, cinayet olabilir ama anlatıldığı gibi olmamış.” sözlerini kullandı.

Ceren’in babasından destek

Çankaya Üniversitesi’nde kopya çektiğini söyleyerek kağıdı alınan öğrencisi tarafından öldürülen Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Damar da kadınlara destek verdi. Mustafa Damar açıklamasında, “Bugün buradayım. Şule Çet gibi bu hayattan acımasızca koparılan, savunma hakları elinden alınan kadınlarımızın, kızlarımızın sesi olmak için buradayım. Sesi gür çıkanlar için değil, mağdur olanlar için bugün buradayım. Onların haklı mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz.” ifadeleri kullandı.

Sosyal medya yüzünden tutuklandık

Sanık Çağatay Aksu ifadesinde sosyal medyayı hedef alarak, “Tüm bilirkişi raporlarına rağmen, Şule’nin psikolojisinden, attığı tweetlerden, yükseklik korkusundan, dinlediği şarkılardan, sosyal medyada davanın nasıl köpürtüldüğünden bahsediliyor. Biz sosyal medya yüzünden tutuklandık, bir gecede 11 milyon mesaj atıldı.Ama bu davadan beraat edeceğimi biliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz