Telefon ile Kısa Film Nasıl Çekilir?

0
1026
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Bu yazımda sizlere elinizdeki telefonlarla kısa film çekmek için bilmeniz gereken birkaç ipucundan bahsedeceğim. Telefonla kısa film nasıl çekilir? sorusuna beraber cevap arayacağız.

Pahalı Kameralar Olmadan Telefonla Kısa Film Çekilir mi?

Bir kısa film çekmek için tabii ki pahalı kameralara, pahalı sinema ekipmanlarına ihtiyacımız yok. Bu konuda önemli olan film ekipmanlarınız değil, filminizdir. Kısa film çekmek istiyorsanız ve bir kameranız yoksa bu sizi caydırmasın.

En iyi makina en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı. (Ara Güler)

Telefon ile Kısa Film Çekerken  Dikkat Edilmesi Gereken Başlıca Etmenler

  • Telefonunuzu Yatay Olarak Kullanma

Telefonunuz kesinlikle dikey bir şekilde kullanarak, kısa filminizi çekmeyin. Her zaman telefonunuz yatay bir durumdayken, görüntülerinizi kayda alın. Bir şeyler izlemek için kullandığımız cihazlarımızın ekranlarını ve ekrana sığdırılıcak görüntü bütününü düşündüğünüzde, yatay görüntüler çekmenin ne kadar etkili olduğunun farkına varacaksınız.

  • Telefonunuzla Çekim Yaparken Kamerayı Manuel Modda Kullanma

Birçok telefonda manuel kamera modu bulunmamakta, fakat ben manuel video çekme özelliği bulunanlar için bu durumu biraz ele almakta fayda var. Manuel modlarda ISO değerini, pozlama değeri gibi bir takım teknik etkenleri ayarlayarak, daha kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz.

  • Pozlama Değerini Ayarlama

Telefonlarında manuel kamera modu bulunmayanların kurtarıcısı olacak bu yöntemle, görüntülerinizin ne kadar değiştiğini rahatlıkla fark edebilirsiniz.

Telefonunuz ile video çekerken ekrana dokunduğunuzda beliren pozlama karesi veya pozlama çubuğunu çektiğiniz görüntüye göre yükseltim veya alçaltarak pozlama değerinizi uygun duruma getirerek daha sinematik görüntüler elde edebilirsiniz.

  • Temel Çekim Planlarını Bilinmek

Sinemada kullanılan temel çekim planlarını bilmeniz, çalışmalarınızdaki kaliteyide arttıracaktır. Bu çekim planları ile ilgili detaya girmeyeceğim fakat size faydalana bileceğiniz basit anlatımlı bir kaynak tavsiye edeceğim.

ÇEKİM PLANLARINI ÖĞRENMEK İÇİN KAYNAK TAVSİYESİ

  • Telefon İle Kısa Film Çekerken Tripod Kullanın

Çekimlerinizde tripod kullanmak daha sağlıklı görüntüler elde etmenizi sağlayacaktır ve aynı zamanda yukarıda verdiğim kaynakta anlatılan çekim planlarını uygulamanızı kolaylaştıracaktır.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz