The Boy in the Striped Pyjamas (Çizgili Pijamalı Çocuk)

1
2051
The Boy in the Striped Pyjamas
The Boy in the Striped Pyjamas
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Süre : 94 Dakika

Tür : Savaş, Dram

Ülke : ABD, İngiltere

Yapım Yılı : 2008

Senarist : John Boyne (Roman yazarı)

IMDB : 7.8

Savaşın acımasızlığını çocukların gözünden perdeye aktaran, ırkçılığın yerini dostluğun ve sevginin yer aldığı çarpıcı bir film, “The Boy in the Striped Pyjamas”

Yönetmenliğini İngiliz Mark Herman’ın yaptığı film, ülkemizde 2008’de, “Çizgili Pijamalı Çocuk” adıyla gösterime girdi. Filmin oyuncu kadrosunu ise; Asa Butterfield, Vera Farmiga, David Thewlis ve Amber Beattie oluşturuyor.

Konu

Film, babası Nazi Almanya ordusu tarafından, Polonya’daki Auschwitz Yahudi toplama kampı yakınındaki karargâhta görevlendirilen 8 yaşındaki bir çocuğun, toplama kampındaki Yahudi bir çocuk ile arkadaşlığını konu ediyor.

Henüz 8 yaşında olan Bruno (Asa Butterfield) ve ailesi, babanın(David Thewlis) görev yerinin değişmesinden dolayı Auschwitz‘e taşınır. Taşındıkları yerde oyun oynayacak hiç kimse bulamayan Bruno, odasının penceresinden gördüğü ve ilgisini de bir hayli çeken toplama kampına ailesinden gizli olarak gider.Tellerin ardında olan yaşıtı Shmuel (Jack Scanlon) ile tanıştıktan sonra, her gün toplama kampına gidip, yeni arkadaşı ile oyun oynayan Bruno, burasının bir Nazi toplama kampı olduğunun bilincinde değildir. Çünkü o kamp ve Yahudiler hakkında kendisine anlatılanlar bambaşkadır.

Alman tarih öğretmeninin, evin iki küçük çocuğuna tarih dersi verirken kullandığı şu söz, dönemin Nazi Almanyası’nda ırkçılığın hangi seviyede olduğunu bizlere açıkça gösteriyor.

“-Bruno: Ama iyi Yahudi de var, değil mi?

-Öğretmen: Eğer iyi bir Yahudi bulursan Bruno, dünyadaki en iyi kâşif sen olursun.”

Hâsılat ve Gelirler

12 milyon dolar bütçe ile çekilen bu başarılı yapım, gösterime girdiği hafta İngiltere’de 513 bin sterlin, Amerika’da ise 253 bin doların üzerinde gelir elde etti. Filmin toplam hâsılatı ise 9 milyon dolar.

14 ayrı ödüle aday gösterilen film, Chicago Uluslararası Film Festivali ve İngiltere Bağımsız Film Ödülleri de dâhil birçok farklı organizasyonda 7 önemli ödülün sahibi olmuştur.

John Boyne’nin yazdığı ve 2006 yılında yayınlanan romandan uyarlanan film, soykırımı gerçekçi bir şekilde ekranlara yansıtması ile izlenmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Son sahnede kimin için üzüldüğünüzü sorgulamanızı tavsiye eder, iyi seyirler dileriz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz