İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

The Truman Show

Süre : 103 Dakika

Tür : Komedi, Drama, Bilim kurgu

Ülke : ABD

Yapım Yılı : 1998

IMDB : 8.1

Muhteşem senaryosuyla, televizyon dünyasına ve izleyicilerine çarpıcı eleştiriler getiren, Jim Carrey’in oyunculuğu ile harmanlanmış şahane bir yapım, “The Truman Show”

Filmin direktörlüğünü, daha önce Dead Poems Society (Ölü Ozanlar Derneği) ve Gallipoli (Gelibolu) gibi kült haline gelmiş filmlerin de yönetmenliğini üstlenen Avustralyalı yönetmen Peter Weir yapıyor. Filmin başrolünde ise; sadece jest ve mimikleriyle bile izleyiciyi ekran başına kilitleyebilen Jim Carrey rol alıyor. Ed Harris, Laura Linney ve Natasche McElhone gibi başarılı oyuncular da bu başarılı yapımın oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Film, bir yapım şirketi tarafından bebekken satın alınan Truman Burbank’ın; gizli kameralar ve oyuncularla dolu, dünya şeklinde tasarlanmış bir adada yaşamasını konu ediyor. Bunun bir televizyon şovu olduğunu bilmeyen tek kişi ise Truman.

Hayatı küçüklüğünden beri gizli kameralar aracılığıyla tüm dünyada izlenen Truman; babasının, karısının, dostunun, komşusunun, iş arkadaşlarının, özetle tüm dünyasının gerçek olduğunu zannederek yaşar. Yapımcının, Truman’ın küçüklüğünden beri denizden korkmasını sağlaması ve uçaklara yıldırım çarptığı yalanına inandırması ile Truman’ın hayalî dünyasından çıkmasına engel olunur.

Çocukken, babasının bir tekne kazasında öldüğüne inandırılan Truman’ın, adada babasını görmesi ve ardından bir anda ortadan kaybolması ile bir şeylerin ters gittiğini anlamaya başlar. Âşık olduğu kadının da, yaşadığı dünyanın gerçek olmadığını söylemesi ile Truman gerçeğin ve yapımcı şirket tarafından adadan çıkarılan sevdiği kadının peşine düşer.

Aptal kutusu olan televizyonun gerçeklikten uzak dünyasında yaşayan insanlığı eleştiren, izleyen herkesin kendisini Truman’ın yerine koyarak gerçeğin ne olduğunu sorgulamasını sağlayan film, eleştirisel derinliğini gözler önüne seriyor.

Hasılat ve Ödüller

60 milyon Dolar bütçe ile hazırlanan film, Amerika’da 125, dünya genelinde ise 264 milyon Dolar hâsılat elde etti.

Altın Küre’de, Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü Jim Carrey’e, Sinema Dalında En İyi Yardımcı Erkek Ödülünü de Ed Harris’e kazandıran film, Peter Weir’e de BAFTA En İyi Yönetmen Ödülünü kazandırmıştır. Aynı zamanda yazdığı muhteşem senaryo ile Andrew Niccol, BAFTA En İyi Özgün Senaryo Ödülünün sahibi olmuştur.

Son olarak evinizdeki aynaları kontrol etmenizi önerir, iyi seyirler dileriz.

“Ve olur ya belki sizi göremeyiz; iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.“

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin tüm yayın hakları Netbihal.com tarafından korunmaktadır. İçeriklerin izinsiz olarak kopyalanması yasaktır.