TimeLapse Video Çekimi

1
85
TimeLapse Video Çekimi

TimeLapse kelime anlamı olarak zaman atlamalı video olarak çevrilebilir. Çok basit temel bir tekniğe dayanıyor. Bu teknikle yapacağınız videolar geçiş ekranı için birebir olacaktır. Dslr kamera ile yapılabildiği gibi android telefonlarınıza yükleyeceğiniz basit birkaç uygulama ile yapabilirsiniz.

TimeLapse Nasıl Çalışır?

TimeLapse video arka arkaya çekilen fotoğrafların birleştirilmesi ile oluşur. Bu sayede video hızlı çekimdeymiş hissiyatı verir. Bu teknik ile çok uzun videoları hızlandırmak yerine belli saniyeler arayla çekilmiş fotoğrafları birleştirdiğiniz için boyuttan yer kazanmış olursunuz.

TimeLapse Video Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

  • Işık: Sabit bir ışık kaynağı kullanmanız daha net videolar çekmenize olanak sağlayacaktır.
  • Tripod: Fotoğrafları çekerken hep aynı açıda olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde ortaya karışık bir video çıkacaktır.
  • Çekim Aralığı: Fotoğraflarınız arasındaki çekim süresi videonun hızını belirleyecektir. Hızlı hareket eden nesnelerin sürelerini kısa tutmanız, yavaş hareket edenler arasındaki sürenin ise kısa olması önemli.

TimeLapse Videoların Kullanıldığı Yerler

TimeLapse video hızlandırmak istediğiniz tüm videolarda kullanabilirsiniz. Fakat çoğunlukla kullanıldığı bir kaç alan var. Gelin bunları beraber İnceleyelim.

Bulutların Videosu Çekilirken

En kolay uygulayabileceğiniz yer gökyüzünün çekimi olabilir. Fotoğraf çekim sürenizi beş ile on saniye arasına ayarlayıp otuz kırk arası fotoğraf çekin daha sonra bunları birleştirin.

https://www.youtube.com/watch?v=wIsVPZU8PXE
Örnek olarak bakabileceğiniz bir TimeLapse videosu.

Bitkilerin veya Çiçeklerin Gelişimi

En heyecan verici videolardan biri bu olacaktır. Gelişimleri yavaş olduğu için çiçeklerimizin değişimini fark edemiyoruz. Burada TimeLapse yaparken günün belirli saatlerinde fotoğraf çekerseniz ortaya muazzam bir video çıkacaktır. Dikkat etmeniz gereken şey, ışık faktörü. Yapay ışık kaynağı kullanarak her fotoğrafta aynı ışık kuvvetinin olmasına özen gösterin.

Yapıların İnşa Süresince

Eğer yakınınızda yeni bir yapı inşa ediliyorsa bunu değerlendirebilirsiniz. Aynı şekilde belli aralıklarla çekeceğiniz fotoğraflar ile ortaya hoş bir video çıkarabilirsiniz.

TimeLapse için Kullanılabilen Programlar

Eğer fotoğrafları kamera veya telefonun kamerası ile çektiyseniz birleştirmek için bir yardımcı bir programa ihtiyacınız olacaktır. Bunun için herhangi bir yardımcı bilgisayar programı ihtiyacınızı karşılayacaktır. Tek dikkat etmeniz gereken fotoğrafların süresini azaltmak. Kullandığınız programın adı ile birlikte nasıl timelapse yapılır diye internette aratırsanız bulabilirsiniz.

TimeLapse Video Çekimi

Telefon için Kullanabileceğiniz Uygulamalar

Telefonda kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar var. Fakat hd render almanız için çoğu uygulamada ücretli sürümü almanız gerekiyor.
Aşağıdaki uygulamayı deneyebilirsiniz ama aynı şekilde tam sürüm için ücretli olanı satın almanız gerekecektir.
https://play.google.com/store/apps/details?id=tv.picpac

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz