Tripofobi nedir? Tripofobi belirtileri nelerdir, tedavisi var mıdır? Tripofobiyi ortaya çıkaran görüntüler nelerdir?

0
4426
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Şu sıralar bireyler tarafından en çok merak edilen konu haline gelen Trifobi konusunda merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Tripofobi nedir? Tripofobi belirtileri nelerdir? Tripofobiyi ortaya çıkaran görüntüler nelerdir? İşte merak edilen tüm yönleriyle Tripofobi...

Aslında tanecikli ve delikli ürünlere karşı olan bir fobi olan Tripofobi şu sıralar merak edilenler ararsında. Sizler için hazırladığımız yazıda Tripofobi nedir? Tripofobi belirtileri nelerdir, tedavisi var mıdır? Tripofobiyi ortaya çıkaran görüntüler nelerdir? sorularının cevabını bulacaksınız.

Tripofobi Nedir?

Tripofobi’ni kilit kelimesi deliklerdir. Evet delikler. Tripofobi yüzeylerde bulunan birbirine yakın vaziyette ve kümelenmiş şekilde bulunan delikleri görünce, korku, endişe ya da iğrenme durumun oluşması halidir. Konuyu daha iyi anlamak için örnek vermek gerekirse çilek yada gözenekleri bulunan bir süngeri gören Tripofobi hastası kişi endişe, korku hatta duruma göre kusma durumuna kadar gelebilir.

Tripofobi belirtileri nelerdir?

Tripofobi kimi şahıslarda kendini belli dahi etmezken kimi bireylerde ise günlük yaşamın akışını bozacak derecede kendini gösterebilmektedir. Genel anlamda bakıldığında ise çoğu kişide belirtiler hafiftir.

Tripofobi hastalığı bulunan kişilerde en sık rastlanan belirtiler ise şu şekilde:

Korku, ürperme, rahatsızlık hissi

Titreme

Ciltte kaşınma

Terleme

Bulantı

Kalp çarpıntısı

Baş dönmesi

Nefes darlığı

ölüm korkusu şeklinde kendini göstermektedir.

Tripofobi’nin tedavisi var mıdır?

Herkesin bildiği gibi fobilerin tedavisinde psikoloji danışmanlık, psikoterapi teknikleri gibi yöntemler kullanılmaktadır. Yapılan bu teknikler sayesinde bireyin beynine aslında bu durumun tehlike arz etmediği mesajı gönderilir. Davranışçı terapinin bir çeşidi olan maruz bırakma terapisi ile olumlu sonuçlar elde edilebilir. Korku nedeniyle yaşanan deri dökülmeleri içinse doktor reçetesi dahilinde ilaç verilebilmektedir.

Tripofobi hastası hangi görüntülerden etkilenir?

İlk başta bahsettiğimiz gibi Tripofobi hastası bireyler için kilit kelime ‘delik’. Tripofobi hastaları Sünger, Sabun köpükleri, Mercan, Bal peteği, Arı kovanı, Suyun yoğunlaşması sonucu oluşan damlacıklar, Çilek, Nar, Mısır gibi tanecikli ve kümelenmiş ürünleri gördüğünde muhtemelen rahatsız olacaklardır.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz