Trump’tan Şaşırtan DEAŞ Açıklaması

0
105
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇
Suriye’den çekilmeyi kabul eden Trump DEAŞ ile ilgili, “ABD’nin sonu olmayan bu saçma savaşlardan çekilme zamanı geldi. DAEŞ’le Türkiye, Suriye, İran, Rusya ve Kürtler ilgilenmeli” sözlerini kullandı.

ABD askerlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, “Göreve ilk geldiğimde DAEŞ bölgede etkiliydi, yüzde yüz yendik. DAEŞ’le Türkiye, Suriye, İran, Rusya ve Kürtler ilgilenmeli” dedi.

Twitter üzerinde açıklamada ABD Başkanı Trump, ”Bizim faydamıza olan savaşlara katılacağız ve sadece kazanmak için savaşacağız. Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtler durumun ne getireceğini çözmek zorundalar ve yakalanan ‘komşuları’ IŞİD’lilerle ne yapacaklarını belirlemeliler. ABD’nin 30 günlüğüne Suriye’de olması gerekiyordu ve bu yıllar önceydi. Kaldık ve bir hedef olmaksızın savaşın içine gömüldük. DAEŞ bize tam 7000 mil uzaklıkta eğer yakınımıza gelirlerse başını yine ezeceğiz” mesajını paylaştı.

Donald Trump, Suriye’den çekilme kararını savunarak bölgede IŞİD ile mücadele eden Kürt güçlerini desteklemenin oldukça masraflı olduğunu vurgulayan Trump mesajının devamında, “Washington’a geldiğim zaman IŞİD zaten bölgedeydi, bölgeyi yüzde 100 temizledik. Bu IŞİD’lilerin çoğu Avrupa’dan ama Avrupa bunları istemiyordu ve ‘ABD alsın’ diyordu. Ben de, ‘Hayır, biz size büyük bir kıyak geçtik ve siz şimdi de bunları olağanüstü masrafa sebep olacak ABD’deki hapishanelere gönderilmesini istiyorsunuz. Bunu kabul etmeyeceğiz” sözlerini kullandı.

 

 

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz