Türkiye’de Halkla İlişkiler Mesleğine Bakış

0
247
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Türkiye’de elli sekiz iletişim fakültesi vardır ve bu fakültelerden her yıl yaklaşık olarak bin beş yüz halkla ilişkiler öğrencisi, diplomasını alarak halkla ilişkiler bölümünden mezun oluyor. Mezuniyetle birlikte, istihdamın sınırlı olduğu gerçeği yüzlerine vuruyor. Öğrendikleri bilgileri uygulayacakları iş imkânını bulamamalarının altında yatan halkla ilişkiler mesleğinin ülkemizdeki algısı nasıl?
İşletme fonksiyonu olarak karşımıza çıkan halkla ilişkiler; sanayi devrimiyle birlikte rekabetin yoğun olduğu pazarda, hedef kitleye ulaşmak ve rakiplerden farklılaşmak adına değer kazanmıştır. Ülkemizde halkla ilişkilerin profesyonelleşme süreci 1960’lı yıllardan itibaren öncelikle kamu kuramlarında başlamaktadır. Kamu kuruluşlarının halkla ilişkiler çalışmaları “basın büroları” kurulmasıyla ortaya çıkmıştır. Küreselleşen dünyada, müşterilerin örgüt seçeneğinin artması, örgütleri dışa dönük olmaya mecbur kılmıştır. Çoğu zaman halkı aydınlatma, bir örgüte iyi niyet, destek ve itibar sağlama, halkın zihninde örgüt hakkında olumlu bir izlenim ve lehte bir imaj yaratma faaliyetini üstlenir. Örgütlerin kamuoyundan etkilenerek, yönetim ile ilgili kararları toplumun ihtiyaçlarına daha uygun bir niteliğe kavuşturma rolü, günümüz dünyasında yoğunluk kazanmış bulunan halkın yönetime katılma özlemi, halkla ilişkileri etkili kılan nedenlerin başında gelmektedir. Örgütler, müşterilerle ilişkileri ve çalışan memnuniyeti sağlamak adına halkla ilişkiler birimine ihtiyaç duymuştur. Uluslararası işletmeler, kurumsal iletişim yönetimine gereken bütçeyi ayırırken, ulusal ve yerel işletmeler gereken önemi vermemektedir. Türkiye’de yaklaşık olarak 1,7 milyon civarında yerel, ulusal ve uluslararası işletme bulunurken, bünyesinde halkla ilişkiler birimi bulunduran işletme sayısı 300 dolaylarındadır. Gelişmiş ülkelerde ise her üç işletmeden birinde halkla ilişkiler çalışan/çalışanlarına rastlamak mümkündür.
Halkla ilişkiler mesleği ülkemizde, kelime anlamıyla soyut oranda işlevsellik gösterdiği düşünülmektedir. Hizmet sektöründe sıra veren, bilet satışı çalışanı olarak görülen halkla ilişkiler mesleği, ülkemizde negatif gelişim göstermektedir. Halk tarafından da oluşan bu algı, birçok işletme için de farklı değildir. İşletmeler ve kamu nezdinde, mesleğin gerçek işlevinin anlaşılması, benimsenmesi halkla ilişkiler mesleğinin itibarına pozitif etki yaratacaktır.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz