Türkiye’de Rusların Yaptırdığı Suikastlerin Temel Nedeni Nedir? Alican Eleman’ın yanıtlarını dinledik.

0
896
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Netbihal ekibi olarak, Kafkasya mücadelesine olan yakınlığı ile tanınan ve BBC’ye yaptığı açıklamalarla medyada yer alan Alican Eleman ile bir araya gelerek, özellikle Türkiye’de gerçekleştirilen Çeçen ve Özbek suikastleri üzerinden İslam coğrafyasındaki yaşananları, Türkiye–Rusya ilişkilerini konuştuk. Gerçekleştirdiğimiz röportajımızda Alican Eleman’nın yanıtlarını dinledik. Alican Eleman’a yönelttiğimiz tüm soruları ve cevaplarını bu yazı dizimizde bulabilirsiniz

Türkiye’de Rusların Yaptırdığı Suikastlerin Temel Nedeni Nedir? Rusya Bu Suikastlarla Neyi Amaçlıyor?

Türkiye’de Rus gizli servisi ve de onun bağlantılı olduğu, örneğin Abdullah Buhari suikastindeki gibi Özbek gizli servisinin ya da diğer gizli servislerin tamamının hedeflediği kişiler kendi rejimlerine karşı olan muhalifler. Örneğin Çeçenleri ele alırsak Türkiye’de yaklaşık 8 tane Çeçen komutana suikast düzenlediler ve başarılı oldular.

Ciddi mücadeleler verildi bunların önlenmesine yönelik ama devletler arası birtakım anlaşmalardan dolayı, sadece bu insanlar ikaz edilebildi. Bu insanlar devlet koruması altına alınamadı döneminde. Ruslar kendilerine tehlike olarak gördükleri bütün Müslüman unsurları öldürmek suretiyle saf dışı bırakmak için böyle bir metot seçtiler.

Rusların bunun için özel olarak oluşturulmuş özel bir birimi var. Bu genel istihbarat birimi FSB’nin dışında. Biz buna GRU diyoruz. Bu askeri istihbaratıdır, Rusların. Nüfus olarak imkan kabiliyet olarak dünyanın en güçlü istihbarat teşkilatıdır. Rus askeri istihbaratı bu tür suikastleri dünyanın dört bir yanında yapar. Örnek verecek olursak, sadece Türkiye değil, İngiltere’de mesela Çeçenistan’daki Rus soykırımlarını anlatan eski bir FSB ajanı, KGB ajanı olan Alexander Litvinenko’yu da öldürdüler. Onu polonyumla zehirlemişlerdi.

Yine geçtiğimiz aylarda aynı şekilde bir suikast daha yaptılar İngiltere’de. Türkiye’de yaptıkları sadece dünya geleninde yaptıklarının onda biri, ama tabi bu Kafkasya mücadelesi ve cihadında derin yaralar bıraktı. İnsanların ciddi bir şekilde korku tüneline girmesine neden oldu.

Biz de bu insanlara karşı neler yapabiliriz noktasında, kendi dostlarımızla arkadaşlarımızla, dava arkadaşlarımızla istişareler ettik ve biraz daha keskin şekilde dinlemeye başladık. Eski Sovyet Rusya’sı döneminde Sovyet ordusu içerisinde görev yapmış bir takım Kafkas kökenli, eski Rus subaylarından çeşitli bilgiler akmaya başladı. O bilgilerin akabinde bunların buradaki faaliyetlerine karşı ne tarz engellemeler yapabileceğimizi yani bir nevi istihbarata karşı koyma faaliyeti yapabileceğimizi geniş çaplı olarak mütalaa ettik.

Abdullah Buhari Suikastinin Kamera Görüntüleri

Örneğin Abdullah Buhari suikastine gelirsek, o dönemde yine Çeçen asıllı eski bir general dostum, kendisine Rus gizli servisinin çeşitli tekliflerle ulaştığını, Türkiye’de 15 muhalifin öldürülmesi için ciddi bir bütçe ayırdıklarını ve bu iş için tetikçi aradıklarını söylediler.  Biz de böyle sağlıklı olmayan bir bilgiyi teyit etmek adına bizi tetikçi olarak şahıslarla oturtup oturtamayacağını sorduk, tabii öyle bir yol açtı bize. Allah işimizi rast getirdi. O dönemde Rus gizli servisi ve Özbek gizli servisi birlikte çalışıyordu.

Buhari suikasti ve diğer 14 tane muhalifte var bunun içerisinde. Başta mesela Muhammed Salih Özbekistan halk hareketinin lideridir. Özbekistan’ın bir numaralı muhalifi. İslam Kerimov yönetimi ile çok ciddi muhalefetleri vardı. Öncesinde de 2 defa suikast girişimine maruz kalmıştı. Oda listedeydi onun oğlu da listedeydi, ondan sonra yine Özbekistan’daki bir ehli sünnet alimi olan Reşat Gari Hoca listedeydi. Türkiye’den de isimler vardı. Çeçenlerde var Dağıstanlılar da var bu listenin içerisinde.

İslam Kerimov – Ölüm tarihi ve yeri: 2 Eylül 2016, Taşkent, Özbekistan

Bunların hepsinin ortak paydası İslami mücadelenin içerisinde olmaları ya da Türk – İslam davasına gönül vermiş olmaları. Rusya hiçbir zaman bizim şimdi Türki devletler diye adlandırdığımız devletlerden elini çekmedi. Kazakistan Kırgızistan Türkmenistan Tacikistan ve Özbekistan başta olmak üzere görüntüde belli devletler var fakat hepsinde hala Rusya var.

Rus ordusu orada dünya siyasetini, başkanların kimler olacağını dahi Rusya belirliyor şu an da.  Bu suikastlerde de eş zamanlı olarak birlikte çalıştılar birbirlerinin yolunu açtılar. Birbirlerine destek oldular. Örneğin Çeçen suikastlerinde sadece Rus gizli servisi değil Türkiye’den de birtakım işbirlikçiler bu işlerin içerisindeydi. Bunlar kamuoyuna yansımadı tabii ki, Rus gizli servisinin kendi personeli ile Türkiye’de suikast yaptığı bir tane hadise var, diğerlerinin hepsini işbirlikçilerine yaptırdılar. Devlet tabii bunlara önlem almadı mı alamadı mı bu en büyük muallakta kalan soru.

Alican Eleman

Bizim tanıdığımız dostlarımız var. Emniyet içerisinde var. Devletin çeşitli kademelerinde var. Biz bu bilgileri duyumları bunlarla paylaştık. “Böyle bir niyetleri var bu insanların, biz bunu kontrol ettik. Karşılıklı oturduk biz bu insanlarla kendimizi riske atarak bu suikast planını deşifre ediyoruz. Bize yardımcı olun bu insanları öldürecekler” dedik. Siz bu işlere karışmayın dediler bize. O dönemde kafam iyice karıştı. Tabii sonradan çıktı, karamanın koyunu sonradan çıkar oyunu. O dönemde bize siz karışmayın diyenlerin birçoğu şu an da cezaevinde. FETÖ-PYD terör örgütü operasyonlarıyla birçoğu ihraç edildi, meslekten atıldı ve ceza evlerine düştüler. Bir nevi yol verildi Türkiye’de yapılan suikastlere. Bu işleri deşifre ettikten sonra bize karşı yapılan saldırılar oldu. Elhamdülillah Allah’tan başka kimseden korkumuz yok.

Size Karşı Bir Suikast Girişiminde Bulunuldu Mu?

Evet yapıldı. Ben de kafamdan boynumdan ve göğsümden olmak üzere çeşitli yaralar aldım. Allah’ın yardımıyla ayakta kaldık. Şu an da devlet koruması altındayım. Sürekli polis koruması altındayım.

Yazı dizisinin tamamı netbihal.com’da yayınlanmaya devam edecektir.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz