Üniversite Sınavına Tekrar Hazırlanırken Yapmanız Gerekenler

0
405
Üniversite Sınavına Tekrar Hazırlanırken Yapmanız Gerekenler
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Eğer ilk senenizde sınavdan istediğiniz sonuçları alamadıysanız, tekrar hazırlanmak yapabileceğiniz en mantıklı adım. İstemediğiniz bir üniversitede istemediğiniz bir bölümde okumaktansa bir sene kaybetmek, sanıldığı kadar büyük bir kayıp değil. İkinci sene üniversite sınavına tekrar hazırlanırken yapmanız gerekenler şeyleri ise elimizden geldiğince açıklayacağız.

İlk Senenizden Ders Çıkarın

Sınav sonuçları gelir gelmez eğer istediğiniz sonucu elde edemediyseniz, kendi kendinizi otomatik olarak bir sorguya çekiyorsunuz. İstediğiniz sonucu alamamanıza neden olan hataların neler olduğunu tespit edip, aynı hataları bu sene tekrar yapmamanız gerekli. Mesela ilk sene arkadaşlarınız ile fazla takılmış ve sınav çalışmasını azaltmış olabilirsiniz. Bu sene yapmanız gereken şey sosyal hayatınızı olabildiğince minimum seviyeye getirmek. Üniversiteyi kazandıktan sonra eski sosyal hayatınıza çok rahat dönebileceğinizden emin olun.

Üniversite Sınavına Tekrar Hazırlanırken Yapmanız Gerekenler

“Tekrar Çalışsan Bile Aynı Puanı Alacaksın” Söylentisine Kulak Asmayın

Konuştuğunuz birçok insan “bir sene daha kaybetme, tekrar hazırlansan bile bu yılki sıralamandan daha iyi yapamazsın.” der. Siz bu sözlere kulak asmayın. Kendimden örnek vererek söyleyebilirim ki; ilk sene eşit ağırlıktaki 150 bin olan sıralamamı, ikinci sene düzenli olarak çalışarak 35 binlere kadar yükselttim. Emin olun, siz çok daha iyisini yapabilirsiniz.

Ufak Sorunlara Takılmayın

Tekrar sınava hazırlanmanın verdiği psikoloji ile en ufak şeylere takılmaya başlayabilirsiniz. Mesela çalıştığınız konu ile ilgili test çözerken beklediğiniz performansı sergileyemediğiniz zaman tüm günü üzülerek geçirmeyin. Test üzerinden hatalarınızı bulun ve telafi etmeye çalışın.

Üniversite Sınavına Tekrar Hazırlanırken Yapmanız Gerekenler

Motivasyon Kaynağı Bulun

Bir motivasyonunuzun olması çalışırken sizi büyük ölçüde teşvik edecektir. Bulabileceğiniz en güzel motivasyon ise seneye istediğiniz üniversite ve bölüm. Her çalışma isteğinden uzaklaştığınız zaman, kendinizi o üniversitede ve o bölümde hayal edin.

Dişinizi Sıkın!

Üniversite sınavına tekrar hazırlanırken karşılaşabileceğiniz bir diğer durum ise aynı konuları tekrar çalışmak olacaktır. Bu durum mezunları çok bunaltacaktır. Yapmanız gereken şey dişinizi sıkmak ve geçen sene aynı konuda anlamadığınız noktaları bu sene anlamaya çalışmak.

Bir sene dişinizi sıkmak sanıldığı kadar uzun bir zaman değil. Kendinize inanırsanız ne isterseniz onu başarabilirsiniz. Hadi daha fazla vakit kaybetmeden çalışmaya başla.

Şu içeriğimiz de ilgini çekebilir: İngilizce Öğrenmek İçin Başlangıç Rehberi

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz