Üslup ve Saygı

0
213
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

    Herkes her gün birileriyle iletişim kurar. Kimilerimiz isteyerek kimilerimiz gönülsüzce. Mesela anlık gelişen bir konuşmada, herhangi biri gelip laubali bir biçimde çakmağınızı istese tepkiniz ne olur? Büyük ihtimalle başta şaşırırsınız. Kullandığı üslup pek hoşunuza gitmeyebilir. Çakmağınızı verip vermemekte tereddüt edersiniz. Peki nazik bir biçimde rica etse tepkiniz aynı olur mu? Büyük ihtimalle aynı olmaz. Bunun sebebi bu sefer kullanılan üslubun düzgün olması ve saygılı davranılmasıdır.

  İletişim kurarken en çok dikkat edilmesi gereken şeyler saygı ve üsluptur. Kullanılan üslubun, alınacak olan geri dönüşe büyük ölçüde katkısı olur. Doğru üslup kullanılarak kurulan iletişim, her iki taraf için de tatmin edici olacaktır. Samimiyet ve laubalilik arasındaki fark kavranmalı ve buna göre hareket edilmelidir. Saygıyı ön planda tutmak gereklidir. Doğru üslup kullanılarak gerçekleştirilen ve saygı çerçevesinde gelişen iletişimden, istenilen sonuçları ve geri dönüşleri elde etmek daha kolay olacaktır.

 

“Söylemek ve belagat aynı anlama gelmez, konuşmak bir şeydir, iyi konuşmak bambaşka bir şey. Bir budala da bir şeyler söyleyebilir; ama bilge bir adam konuşur.”

                                                                                                                  – BEN JOHNSON

“Konuşma sanatını bilen adam, düşündüklerinin hepsini söylemez; fakat söylediklerini düşünür de söyler.”

                                                                                                                 – ARİSTOTELES

“Saygı düzenin anahtarıdır.”

                                                                                                                 – MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz