Vahşi Doğada Hayatta Kalmak İçin 5 Tavsiye

1
2971
Vahşi Doğada Hayatta Kalmak İçin 5 Tavsiye
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

İnsanın başına ne zaman ne geleceği belli olmuyor. En iyisi sen her ihtimale karşı hazırlıklı ol. Bu yüzden bu yazımızda olası bir vahşi doğada mahsur kalma durumunda yapman gerekenleri en basit haliyle anlatacağız. Başlamadan önce bilmelisin ki vahşi doğada hayatta kalmak için ilk yapman gereken şey sakin kalmak.

İlk Olarak

Öncelikle sakin ol ve durumunu düşün. Nasıl bir ortamda mahsur kaldın, alternatif yiyecekler neler? Su bulunabilir mi? Çok sıradışı bir durum altında kalmadıysanız bunların hepsi bir şekilde bulunabilecek şeyler.

1. Barınacak Bir Yer Bul

Sen daha ne olduğunu anlayamadan hava kararmaya başlayacaktır. Onun için geceyi geçireceğin yeri belirlemek, özellikle gece avlanan yırtıcı hayvanlardan korunmanı sağlayacaktır. Mağaralar geceyi geçirmek için güzel yerler olabilir. Ama öncelikle farklı bir yırtıcının yuvası olup olmadığını sessizce kontrol etmelisin.

2. Ateş Yak

Hem karanlıkta yırtıcıları uzakta tutacak hem de pişirmede kullanılabileceği için ateş oldukça önemli. Çubukları birbirlerine dürtüp küçük bir köz oluşturduktan sonra bu közü kolay yanabilen malzemelerden hazırlanmış yataklığa aktar ve üfle. Eğer şanslı ve sabırlıysan bu yol işe yarayabilir. Ateş yaktıktan sonra ise ateşi düzenli olarak besle ki ateş sönmesin. Daha farklı yollar da var. Mesela telefonun kullanılamaz hale geldiyse bataryasını ateş yakmak için kullanabilirsin. Sert bir cisimle bataryayı delersen alevler çıkmaya başlayacaktır. Ama çok dikkatli olman gerekir. Ya da gazı bitmiş bir çakmağın çakmak taşını ateş yakmak için kullanabilirsin. Gözlük kullanıyorsan, gözlüğü büyüteç olarak kullanabilir ve güneş yardımı ile ateş yakabilirsin.

3. Su kaynağı Bul

İnsan vücudu su içmeden ortalama bir iki gün dayanabilir. Bu nedenle su bulmak ilk hedefin olmalı. Etrafını dinle ve yakınlarda akarsu olup olmadığını kontrol et. Eğer akarsu varsa bir nebze rahatlayabilirsin. Fakat etrafta akarsu bulunmuyorsa kendi suyunu elde etmen gerekecektir. Eğer bulabilirsen su birikintisindeki suyu bir kaba al. Bir parça bez (bu bezi giydiklerinden bir parça kopartarak elde edebilirsin) ile süz, bezin kılcallık özelliği ile bunu yapabilirsin. Fakat iş burada bitmiyor. Daha sonra bu suyu kaynatmalısın. Eğer suyu kaynatabileceğin bir metal yoksa pet şişenin kapağını kapayıp ateşin yanında kaynatabilirsin. Erimez ama aynı pet şişe ile aynı işlemi fazla tekrarlama. Aşağıdaki resimde görebilirsin.

Vahşi Doğada Hayatta Kalmak İçin 5 Tavsiye

4. Yemek Bul

Sıra geldi yemek bulmaya. Ortalama bir insan vücudu açlığa yedi ile on gün arası dayanabilir. Ama ne kadar çabuk yemek bulursanız vahşi doğada hayatta kalmak o kadar kolaylaşır. Olabildiğince ölü hayvanların etlerini yemekten kaçının. Son çareniz bu etleri yemek ise en temiz bölümü bulun ve kesin sonrasında iyice pişirin. Onun haricinde avlanmayı deneyebilirsiniz. Ama bu konuda amatör iseniz harcadığınız enerji boşa gidebilir. Eğer ki etrafınızda balık tutabileceğiniz bir yer varsa balık tutmayı deneyin. Balık tutmak yorucu olmadığından enerjiden tasarruf etmiş olacaksınız. Fakat balık tutmak için olta veya tuzak lazım. İpiniz ve keskin bir şeyiniz varsa olta yapmayı deneyebilirsiniz. Oltaya yem olarak toprağı kazarak bulduğunuz solucanı takabilirsiniz.

5. Tuzaklar

Eğer tuzak yapmayı biliyorsanız vahşi doğada hayatta kalma ihtimaliniz artacaktır. Tuzak kurarken tuzağı hayvanların geçiş patikalarına kurmanız önemli. İzlere bakın eğer hayvan izi görürseniz tuzağınızı oraya kurun ve eğer varsa yem bırakın. Size iki tane basit tuzak önereceğim. Birisi karada kullanabileceğiniz. Diğeri ise suda kullanabileceğiniz türden. Anlatmak çok zor olacağı için sizler için iki video ekledim. Buyurun izleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=C3J_cBV8l00
Su için.
https://www.youtube.com/watch?v=8cESHS8uHSg
Kara için.

Her ne kadar sincabın bu şekilde avlanmış olması üzücü bir durum olsa da vahşi doğada hayatta kalmak için yapmanız gerekebilir. Kara için olan tuzakta mantık basit. Kuvveti oluşturmak için bükülmüş bir dal ve dallardan yapılmış bir tetik.

Tuzakta önemli olan ip bulabilmek. Eğer yanınızda varsa çok şanslısınız. Fakat yoksa elde etmeniz gerekebilir. Lifli bitkilerin liflerini örerek ip yapmak doğada çok yaygın olarak kullanılan bir yöntem. Ayrıca kıyafetinizin bir parçasını düzgünce keserek ip oluşturabilirsiniz. Plastik şişeleri keserek ip oluşturmak ise aklıma gelen başka bir yöntem.

Moralinizi yüksek tutun. Ateş yakmak moralinizi arttıracaktır. İkinci hatırlatmak istediğim şey ise mutlaka yardım çağrısı oluşturun. Açık bir alana taşlardan YARDIM yazın. Yakınca duman çıkaracak bir ateş hazırlayın. (yaş bitkiler yanınca duman çıkarır) Eğer ses duyar veya uzakta birilerini görürseniz bu ateşi yakın.

Umarız bu yöntemleri hiçbir zaman uygulamak zorunda kalmazsınız. Yine de aklınızda bulunsun.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz