War of the Buttons (1994) (Düğmelerin Savaşı)

0
417
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Süre : 94 Dakika

Tür : Macera, Dram

Ülke : İngiltere, Fransa

Yapım Yılı : 1994

IMDB : 7.5

İrlanda’nın yemyeşil bayırlarında geçen, iki komşu kasaba arasındaki çocukların birbirleriyle olan mücadelesini işleyen; çocukluğun, masumiyetin, dostluğun ve tebessümün filmi, “War of the Buttons”

Fransız yazar Louis Pergaud’un 1912’de yazdığı romandan uyarlanan ve başarılı senarist Colin Welland’ın sinemaya uyarladığı film, aynı isimle, 1994’te gösterime girdi. Filmin yönetmenliğini ise, aynı zamanda senarist olan John Roberts üstleniyor.

Film, 1964 yılında, İrlanda’nın Cork bölgesindeki iki kasabanın çocuklarının; okulda gördükleri tarih derslerinden, tarihteki iktidar kavgalarından ve yine tarihteki savaşlardan gördüklerinden ilham almaları ve bunları kendi aralarında uygulayarak çatışmalar içine girmelerini konu ediyor.

Bir tarafta daha varlıklı olan ve burjuvaziyi temsil eden Carrickdowse kasabası, onların karizmatik lideri Geronimo (John Coffey) ve onun kalabalık üniformalı ordusu; diğer tarafta ise daha yoksul olan Ballydowse kasabası, korkusuz ve babayiğit liderleri Fergus (Gregg Fitzgerald) ve onun çıplak yoldaşları.

Ortada ise, birbirlerine üstünlük kurduklarının göstergesi olan, şereflerinin karşılığı ve savaşlar sonunda kazandıkları tek ganimet olan düğmeler.

Kraliyete, demokrasiye, hiyerarşiye ve adalete özgün eleştireler getirmesi, bunu doğrudan ve açıkça yapması ve bunu da masumiyetin simgesi olan çocuklar ile izleyicilere verebilmesi, filmin, adını kült filmler arasında görmemizi sağlayan başlıca faktörlerindendi.

Filmin ve savaşların kısa bir özeti niteliğinde olan ve kasabanın iki küçük lideri arasında geçen şu diyalogu sizinle paylaşarak yazımızı sonlandırıyor ve iyi seyirler diliyoruz.

Fergus, biz bunu niye yaptık?

+Neyi?

-Niye savaştık?

+Bilmem… Savaşmış olmak için?

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz