Yaklaşan Cinayeti 2 Adımda Tahmin Etmek

0
2397
kadın cinayetleri
kadın cinayetleri
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Cinayetin sözlük anlamı; “Bir kimsenin, başka bir kimseyi bilerek öldürme eylemi”. Bu kelime, “kadın” kelimesiyle yan yana gelince; ortaya orantısız güç ve merhametsizlik çıkıyor. Ne var ki birilerinin bastırılmış aşağılık kompleksi yüzünden birileri can veriyor. Bu yüzden kadın cinayetleri ve kadına şiddetle ilgili haberler 2019 yılında ciddi oranda artış gösterdi. Konuyla ilgili çok yerde bulabileceğiniz “Türkiye’de Kadın Cinayetleri İstatistik Verileri”  ile bu yazıyı boğmayalım.

Kadına şiddetin nedenleri ve çözümleri ile ilgili ve kadın cinayetleri nedenleri hakkında otoriteler konuşadursun biz başka bir açıdan bakmayı deneyelim. Azrail’in ayak seslerini okumak üzerine konuşalım.  Öldürme güdüsü, ön sinyallerini ilk adımlarını veren hayvanî duygulardan biridir. Birikimseldir; geçmişi vardır. Aktarımsaldır; gelecekte de kendine yer bulacağı kesindir. İnsan, elini kana buladığı anın öncesinden katilliğini ifşa etmeye başlar. Mühim olan işaretleri görebilmek. Kadınlar, “Şiddete meyyalim vallahi dertten” diyen adamları yüz metre öteden tanıyabilmeli. Çünkü kadına şiddetin cezası, ütülü bir takım elbiseyle indirgenebilir merhalede.

Şiddete Meyilli Erkeği Tanımanın Yolları

Kadına Kaba Davranan Erkeğe Mesafeli Durun.         

Basit deyip geçmeyin. Yanındaki, hayatındaki kadını itip kakan, saygısız hareketlerle aşağılayan erkek tipinden şüphe duyulmalı.

Tehdit Aldıysanız Yalnız Kalmayın     

Ayrılık aşamasında veya ayrıldıktan sonra “Öldürürüm, sana dünyayı dar ederim, ya benimsin ya toprağın” naraları atan birinin yeniden konuşma talebini kabul edeceği yer seçiminde seçici olunmalı. Yeri ve zamanı kadın belirlemeli. Asla ama asla yalnız kalınmaya müsait otel, apart daire, günlük kiralık ev, arkadaşın evi olmamalı. Öfkeden gözü dönmüş bir erkeğin önünde hiçbir arkadaş, can siperhane şekilde misafirini savunamaz. Mümkünse karakola yakın konumdaki halka açık alan, güvenlik görevlilerinin müdahaleye hazır bulunduğu alışveriş merkezinin yemek katı mantıklı yer seçimleri kabul edilebilir.

Şiddetin Geçmişi

Kadın, hayatına aldığı erkeği tanımalı ve geçmişinde şiddet öyküsü olup olmadığını iyi tahlil etmeli. Annesini döven babasından dayak yiyerek büyümüş veya babasının annesini aşağılamalarına tanık olarak yetişmiş bir erkeğin, kadın-erkek tutkusundan önce merhametle rehabilite edilmesi gerekiyor. Seviyorsanız önce iyileştirin, kafasında kadınları koyduğu yeri değiştirmesini sağlayın.

Şiddetin Geleceği 

Şiddet, sadece geçmişi değil geleceği olan aktarımsal bir virüstür ve eğer yoldan geçen hayvanı sebepsizce tekmelemeye çalışan , trafikte fazla beklediği için direksiyonu yumruklayan küfürler yağdıran, ağzını  değil yumruklarını konuşturarak sorun çözmeye alışkın birini gördüğünüzde bilin ki; geçmişinde özümsediği şiddeti, bugününe taşımış. Maruz kalmak istemiyorsanız müdahale edin. Tepki gösterin.

Toprağın bereketini sembolize etmek adına kadınsal imgeler kullanmış eski çağ insanlarının medeniyetini aradığımız bu vahşi dünyada kadına şiddetin oranı hızla artarken biz,  kadın cinayetleri konusunun biz çok küçük bir kısmına değinebildik.

Eski karısını sokak ortasında vuran, insan içinde bıçaklayan erkeklere karşı kadın kendini ne kadar koruyabilir? Tıpkı önleyici sağlık hizmetleri gibi, kadın cinayetlerine karşı önceleyici kanun hizmetlerine bağlı hukuki yaptırımlara ihtiyacımız olduğunu düşünmemek elde değil.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz