Yapay Zekâ Bilim İnsanlarını İkiye Böldü

2
115
robot women in technology background
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

 

İngiltere’de ilk elektronik bilgisayarı yapan insanlar arasında Alan Turing de bulunuyordu. Yapay zekânın babası sayılan Turing makinaların bununla kalmayıp, bütün bilişsel faaliyet gösteren varlıkları taklit edebileceklerini, iki bin yılına doğru bunlara resmen ‘zeki’ diyebileceğimizi, bütün zekâ gerektiren işleri de yapabileceklerini söylemiştir. Nitekim şu anda Alan Turing’in bundan yarım asır önceki öngörüsünün doğruluğunu görebiliyoruz.

Yapay zekâ ilk zamanlarda yavaş, şu an ise oldukça hızlı bir şekilde ilerliyor ve birçok sektöre katkı sağlıyor. Ulaşımdan tıpa, otomotiv sektöründen pazarlama sektörüne kadar birçok alanda kullandığımız yapay zekâları artık elimizde tutuyoruz. Bu gelişmelere bazı bilim insanları iyimser bazı bilim insanları ise kötümser yaklaşıyor.

Çok değil henüz dört beş ay önce yapay zekâ ve robot uzmanları, Birleşmiş Milletlere, ‘Katil Robot’ olarak adlandırdıkları yapay zekâların gelişiminin ve kullanılmasının durdurulması gerektiğini duyuran bir mektup yazmıştı.

Tesla’nın kurucusu Elon Musk ve DeepMind’ın kurucusu Mustafa Süleyman’ın da aralarında olduğu 26 ülkeden 116 uzmanın imzaladığı mektupta “Pandora’nın kutusunu bir kere açtıktan sonra onu kapatması zor olacak.” ifadelerini kullandılar. Elon Musk gibi yapay zekâdan endişe duyan bir başka bilim insanı ise Stephan Hawking’dir. Hawking yapay zekânın insanlığın son buluşu olduğunu söyleyerek, insan türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini ima etmiştir.

Musk’ın ve Hawking’in söylediklerinin doğruluğunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Fakat Güney Kore’de bir şirketin tamamen kendi kendine çalışan, uzaktan insan geldiğinde nişan alıp ateş eden akıllı silah üretmesi ve ABD’nin sadece yapay zekâyla geliştirilmiş bir savaş gemisine sahip olması bize, “Acaba yapay zekâ bu tür işlerde kullanılmaya devam ederse, insanlığın sonuna bizi yaklaştırır mı?” sorusunu sordurtuyor.

Bütün bunların aksine yapay zekânın kendisini endişelendirmediğini belirten Zuckerberg, “Yapay zekânın gelecekte insanlara zarar vereceğini duydum. Teknolojinin her zaman iyi ya da kötü şeyler için kullanabileceğini biliyorsunuz, bu yüzden nasıl oluşturduğunuza ve nasıl kullanacağınıza dikkat etmelisiniz. Fakat yapay zekâ sürecini yavaşlatma tartışmalarını anlamıyorum. Gerçekten bunu aklım almıyor.” şeklinde konuştu. Hatırlarsanız Mark Zuckerberg geçen sene ailesi ve kendisi için ‘Jarvis’ adını verdiği bir yapay zekâ üzerinde çalıştığını söylemiş ve bu konuya oldukça iyimser yaklaştığını göstermişti.

Kötümser düşünenlere, Isaac Asimov’un robotların insanlara kötü davranmasını önlemek için hazırladığı robotik yasaların biraz olsun su gibi geleceği kanaati. Yasalara göre robotlar herhangi bir insana zarar vermez ve zarar vermesine seyirci kalamaz. Yapay zekâların, henüz imalat aşamasındayken kendilerine öğretilen bu üç yasanın dışına çıkamamaları, kendimizi güvende hissetmemizi sağlıyor

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz