Yapay Zekâ Nedir ve Nasıl Kullanılmalıdır?

0
2324
Yapay Zekâ Nedir ve Nasıl Kullanılmalıdır?
Yapay Zekâ Nedir ve Nasıl Kullanılmalıdır?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Yapay zeka hayatımıza girdiği ilk günden beri işleri kolaylaştırmasıyla ön plana çıkıyor. Ger geçen gün üstüne bir yenisini ekleyerek işleyen bu sistemden en çok istifade eden biz insanlar oluyoruz. Uzmanlar ve çeşitli görüşler, yapay zekanın insanı robotlaştıran iş külfetinden kurtardığını ve aynı işi defalarca tekrar etmesinin önüne geçtiğini ifade ediyor. Bu olumlu gelişmelerin yanı sıra yapay zekâ hakkında efsanevi düşünceler de yok değil. Bizler yapay zekanın bu kısmı ile ilgilenirken teknoloji dünyası gelişmeye devam ediyor.

Dr. Öğretim üyesi Şebnem Özdemir verdiği konferansta; “Veri o kadar fazla bir hale geldi ki bu veriden öğrenebilen bir makinanın varlığıyla tekrar eden işleri makinaya yaptırabilir hale geldik. Bu anlamda yapay zekâ da insanın tekrar eden ve robotlaştıran iş yükünden kurulması demek.” ifadelerini kullandı. Şebnem Özdemir vermiş olduğu “Yapay zekâ: iyi, kötü, çirkin” adlı konferansta yapay zekâ ile gelinen nokta ve sorunlar üzerine konuştu.

Yapay Zekâ İnsanlara Farklı Bir Alan Mı Sunuyor?

Yapay zeka üzerine gerçekleştirilen konferansta Şebnem Özdemir, yapay zekanın farklı alanlar sunduğuna dikkat çekti. Makinalaşma sayesinde insanın kendi hayatına daha çok vakit ayırabilmesi, söz konusu gelişmelerin olumlu olduğunu gösteriyor.

Şebnem Özdemir; yapay zekanın kullanım alanlarının arttığını ve sanat, tıp, eğitim, spor gibi pek çok özel alana sirayet ettiğini dile getirdi. İnsanın iş gücünü azaltarak kolaylaştıran yapay zekâ ile ilgili Şebnem Özdemir, iyi ya da kötü görüşler ileri sürüp bir tavır ortaya koymaktansa farklı açıdan bakmak gerektiğini ifade etti.

Yapay Zekâ Bizi Mi Yansıtıyor ?

Yapay zekâ bizler gibi taraf tutmak yerine verilen görevi yerine getiren bir makine sistemi olmasından dolayı, çok daha sade bir işleyişe sahip. Ancak biz insanlar, onların aksine oldukça karmaşık bir yapıya sahibiz.

Şebnem Özdemir’e göre ise yapay zekâ ile aramızda sanıldığı kadar büyük bir fark yok. Çünkü; “yapay zekâ bizi yansıtıyor, nötr bir şey bir araç gibi” cümlelerini kullanarak duruma açıklık getirdi. Sözlerine ise şu şekilde devam etti; sizin elinize bir bıçak verildiğinde bunu insanı kurtarmak için de kullanabilirsiniz, öldürmek için de. Yani niyetlere göre çalışan bir dünyadan bahsediyoruz. Yapay zeka gözümüzde büyüyüp korkunçlaşabiliyor ama her teknoloji ve kötü anlamda kullanılabilir. Yapay zekâ ile adil bir dünya geliştirebilmemiz için işin teknik tarafını doğru öğrenmemiz gerekiyor.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz