Yayla Turizmi ile Ticarette Yerinizi Alın

0
2375
Yayla Turizmi ile Ticarette Yerinizi Alın
Yayla Turizmi ile Ticarette Yerinizi Alın
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Yayla turizmi, ılıman iklim şartları ve geleneksel yaşam biçimine sahip olmasından dolayı son yıllarda turistlerin ilgi odağı haline geldi. Şehirden uzak; sakin ve temiz bir hava imkânı sunan yaylalar, artık çeşitli aktivitelerle destekleniyor ve ziyaretçiler önceki zamanlara kıyasla buralarda daha çok vakit geçiriyor. İlginin artmasıyla birlikte işletme sahipleri, turizm bakanlığı ve belediyeler de bu işe el atarak yayla turizminde daha fazla yer almak için kolları sıvadı. Klasik yaylanın dışına çıkarak; dağcılık/tırmanış, trekking, yamaç paraşütü, atla yapılan doğa gezileri, flora/sauna, jeep yarışları, safari gibi doğa sporlarını da bünyelerine katarak tatilcilere sınırsız eğlence imkânı sunuyorlar. Siz de farklı bir iş arayışı içindeyseniz, turizmle ticaretteki yerinizi alabilirsiniz.

Bölge Nasıl Seçilir?

Yayla turizmi ile ilgilenmek kadar, işimizi nerede yapacağımız da önemlidir. Herhangi bir konaklama hizmeti sunmak isteyen girişimciler genelde yakın çevrelerinden başlıyorlar. Bulundukları bölgenin doğal güzellikleri hakkında kapsamlı bir inceleme yapan iş sahipleri, unutulmaya yüz tutmuş doğal ve geleneksel yapıları dönüştürmeyi tercih ediyor. Öncelikle etrafında yer alan turistler tarafından az rağbet gören veya sadece yılın belli bir döneminde festival amacıyla kullanılan yaylaları tespit ediyorlar. Bu işe girmek için bir doğal güzelliğin var oluşu kendi başına yeterli olmaz. Onu hizmetlerle çeşitlendirerek doğru pazarlama stratejisi eklemelisiniz.

Yayla Turizmi İşine Girenlerin Nasıl Bir Hedefi Olmalı?

Hayalinizdeki turizm işletmesini kurdunuz, sadece konaklama değil çeşitli doğa sporlarını da bünyenize katarak kaliteli ve uzun soluklu bir ticaret hayatı hedefliyorsunuz. Ancak sürdürülebilir bir işe sahip olmanız için sağlamanız gereken bazı koşullar var. Özellikle yayla turizmi ile ilgilenenler bu şartları yerine getirmekte biraz zorlanabilir. Kalıcı olmak istiyorsanız kırsal kesimde yaşayan halkın da turizm gelirlerinden pay almasını sağlayabilirsiniz. Turizm yatırımcısı için ekonomik açıdan uygun ve cazip merkezler oluşturarak kısa sürede başarıya ulaşabilirsiniz. Yayla turizmiyle ticaretteki yerinizi almak istiyorsanız, turizmi canlı tutacak turist profillerini belirlemelisiniz.

Yayla Turizmi Para Kazandırır Mı?

İnsanlar yıllardır gittiği tatil yerlerinden sıkılmaya başlayınca farklı arayışlara yöneldi. Onların tercih değişikliği yayla turizmi ve girişimciler için yeni işlerin kapısını aralamaya başladı. Bu iş şekli, başlangıç için çok fazla sermaye gerektirmediğinden dolayı girişimcilerin yapmayı düşündüğü cazip işler arasında. Kendinizin belirleyeceği bir ahşap ev ya da doğaya uygun kamp evleri kurarak temelinizi atabilirsiniz. Turizm işinin ayrıntılarını öğrendikten sonra, daha fazla kesime hitap etmek için reklamınızı yapabilir ve çok sayıda tatilciyi kazanıp, gelirinizi artırabilirsiniz. Ne kadar para kazanacağınız konusunda net bir şey söylemek doğru olmaz, çünkü bunu sizin nasıl hizmet verdiğiniz ve reklamınızı nasıl yaptığınız belirleyecektir. Müşteri sayınıza bağlı olarak geliriniz şekillenecek ve en önemlisi bu işe ayırdığınız mesai size başarı ve bol kazanç getirecektir. Yayla turizmi işine girişen birçok girişimci bugün zincir haline gelmeyi başarmıştır.

 

 

 

 

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz