Yeni İstanbul Havaalanına Nasıl Gidilir?

0
331
Yeni İstanbul Havaalanına Nasıl Gidilir?
Yeni İstanbul Havaalanına Nasıl Gidilir?
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Uzun çalışmalar ve emekler neticesinde 29.10.2018 tarihinde açılışı yapılan Türkiye’nin ve yolcu kapasitesi açısından da dünyanın en büyük hava alanı olan Yeni İstanbul Havaalanına ulaşım pek çok şekilde sağlanmaktadır. Yaklaşık 76 kilometre kare gibi çok büyük bir yere inşa edilmiş olan İstanbul Hava Alanı, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunmaktadır.

Otobüs ile İstanbul Havalimanına Nasıl Gidilir?

Bulunduğu konum itibari ile Yeni İstanbul Havaalanı otobüs ile ulaşıma çok müsaittir. İlk etapta 7 ayrı hat ile otobüs hizmeti verilmektedir. İlerleyen zamanlarda bu hatlar yolcu potansiyeline göre 20 farklı hatta çıkarılarak hizmet verilecektir. İlk etapta kullanıma açılan bu otobüs hatlarında İETT ve Havaist otobüsleri İstanbul Havalimanına hizmet vermektedir. Bunlardan Havaistin otobüsleri 4 farklı hattan hizmet verirken, İETT’nin otobüsleri ise 3 farklı hattan hizmet vermektedir.

İstanbul Hava alanına Havaistler, Yenikapı, Bakırköy, Kuleli, Tüyap, Cumhuriyet, Bahçeşehir, Kozyatağı, Tepeüstü, Kavacık Köprü, Hasdal, Gümüşsuyu, Beşiktaş, Zincirlikuyu ve göktürk hattından otobüs hizmeti sağlarken, İETT ise, Mecidiyeköy, Çağlayan, Nurtepe, Hasdal, Kemer Yolu, Orman Yolu, Kıyı Emniyet, İhsaniye, Halkalı, Gümrük, Rumeliler, Atatürk mh., Demirciler Sit. ve Başakşehirden otobüs hizmetleri sağlamaktadır.

Metro ile İstanbul Havalimanına Nasıl Gidilir?

İstanbul Hava alanına metro ile ulaşım, Gayrettepe-İstanbul Hava alanı hattı ile olacaktır. Ancak bu hat henüz tamamlanmadığından şu anda aktif değildir. 2019 yılı içerisinde tamamlanması beklenen bu hat, Gayrettepe metro istasyonunda Yenikapı-Hacıosman hattına bağlantılı olacaktır. Bu hattın uzunluğunun yaklaşık 36 km olması beklenmektedir.

Taksi ile İstanbul Havalimanına Ulaşım

Yeni İstanbul Havaalanının faaliyete geçmesi ile beraber ilk olarak yaklaşık 660 taksi ile hizmet verilmesi kararlaştırılmış olup, ilerleyen dönemler de bu sayı ihtiyaca göre arttırılacaktır. Bu taksiler yeni hava alanına yakışır şekilde son teknoloji ile donatılan taksilerdir. Araçlarda yolcuların her türlü ihtiyaç duyacağı bilgiye ulaşması mümkündür. Örnek, şoför bilgileri, gidilecek yolun güzerğahı, bu güzergâhtaki trafiğin yoğunluk durumu ve yolculuğunuzun size maliyeti yani ödenecek ücret gibi. Ayrıca bu ücretlerin taksi içerisinde kredi kartı ile ödenmesi de mümkün olacaktır.

Özel aracınız ile Yeni İstanbul Hava alanına gitmek isterseniz bunun da en kolay şekli üçüncü köprüdür. İlk önce üçüncü köprüye ulaşmanız ve buradan yeni hava alanına ulaşmanız kolay olacaktır. Ayrıca hava alanının açılış tarihinden itibaren otoparklarda 2 ay boyunca ücretsiz olarak hizmet verecektir.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz