Yıkım Sonrası Şehirde Hayatta Kalma İpuçları

0
2727
Yıkım Sonrası Şehirde Hayatta Kalma İpuçları
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

İnsan kendini olmasını istemediği durumların içinde bulabiliyor. Bu durumda en mantıklısı ise kendinizi en kötü şartlara hazırlamak. Bu yazıda temel hatları ile zor bir durumda, şehirde hayatta kalma şansınızı nasıl arttıracağınıza değineceğiz.

Kendinizi Zihinsel Olarak Hazırlayın

Şehirde hayatta kalma için kendinizi iki yönden de hazırlamanız gerekecektir. Zihinsel hazırlık için şunları yapabilirsiniz:

Şartları Değerlendirin

Öncelikle telaş yapmayın ve durumunuzu değerlendirin. Nasıl bir senaryonun içerisinde olduğunuzu anlayın. Düşmanlarınızı belirleyin. Düşmanınız açlık, hava koşulları veya diğer insanlar olabilir. Düşmanınızı belirledikten sonra almanız gereken önlemleri düşünmeye başlayabilirsiniz.

Uzun Vadeli Düşünün

Bir karar vermeden önce mutlaka sonrasını düşünün. Bu düşünme biçimi yemek tüketimine kadar her şeyde büyük kolaylık sağlayacaktır.

Grup Lideri Seçin

Eğer kalabalıksanız mutlaka bir lider seçmeniz gerekir. Alacağınız kararların hızlı alınması oldukça önemli olacaktır.

Yıkım Sonrası Şehirde Hayatta Kalma İpuçları

Kendinizi Fiziksel Olarak Hazırlayın

Fiziksel hazırlıklar ise temel olarak şöyle:

Şehirde Hayatta Kalmak İçin Yemek ve Su Bulun

Bulunduğunuz duruma göre yemek stoğunuzu ayarlamanız gerekli. Eğer yardım gelecek bir durumun içerisindeyseniz çok fazla yemeğe ihtiyacınız olmayacaktır. Elinizdekiler ile bile yetinebilirsiniz. Ama yardımın gelmeyeceği veya uzun sürecek bir durumdaysanız yemek bulmanız gerekecektir. Yemeği tüketirken mutlaka bozulma tarihlerine göre tüketin. Konserve yiyecekleri en son tüketin.

Yemeğin çok bulunduğu yerlere yönelmemeye çalışın. Herkesin aklına ilk buralar geleceği için muhtemelen izdiham çıkacaktır. Çok fazla bilinmeyen depo gibi yerlere yönelmeye çalışın.

Su depolamak yemek kadar önemli, şebeke suyu kesilene kadar bu suyu depolayabilirsiniz. Her ne kadar içilmesi tavsiye edilmese bile zor durumda içebilirsiniz.

Kalabalıklardan Uzaklaşın

Şehirde hayatta kalma olasılığınızın artması için kalabalıklardan uzaklaşmanız önemli. Kalabalık ortamlarda çabucak kargaşa çıkacağı için güzel olmayan olaylar olmaya başlayacaktır. Bulunduğunuz yere yakın ve sakin bir alan biliyorsanız oraya doğru yol alın.

Caydırıcı Alet Bulundurun

Kendinizi koruyabilmeniz için bir aletinizin olması önemli. Kullanmaktan her zaman çekinin, olayları daha karmaşık hale getirecektir. Ama mecbur kalacağınız durumlar olabilir. Silah, yaylı silah gibi uzak mesafeden etkili araçlar çok işinize yarar. Fakat bunları bulmak herkes için kolay değil. En uç ihtimal için bile olsa kesici bir alet taşıyın.

Gece Seyahat Edin

Şehirden uzaklaşmak veya yer değiştirmek istiyorsanız gecenin karanlığını bekleyin. Koyu kıyafetler giyin ve mümkün olduğunca az ışık kaynağı kullanın. Kaos durumlarında diğer insanların dönüşeceği şeyleri tahmin bile edemezsiniz.

Umarız bu maddelerin hiçbirini kullanmak zorunda kalmazsınız. Ama bilmenizde fayda var. Elbette ki yapmanız gereken her şeyi listeleyemedik. Aklımıza gelen ve en temel olduğunu düşündüğümüz maddelere yer verdik. Eğer aklınıza farklı öneriler gelirse yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir diğer benzer yazımızı okumak isteyebilirsiniz: Vahşi Doğada Hayatta Kalmak İçin 5 Tavsiye

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz