Youtube Kanalına İçerik Üretmek İçin Tavsiyeler

1
83
Youtube Kanalı İçerikleri İçin Tavsiyeler

Bu yazıda Youtube kanalı açmaya karar vermiş sizlere içerik seçiminizi etkileyebilecek bazı istatistikler ve açıklamalarını sunacağız. Bu istatistikler doğrultusunda kanal içeriklerinize karar vermek büyümenize oldukça yardımcı olacaktır.

Youtube’nin Kullanıcı Profili

Türkiye Youtube kullanıcı araştırmasına göre Türkiye’de;
16-24 yaş arasının %72’si,
25-34 yaş arasının % 63’ü,
35-44 yaş arasının % 75’i,
45-54 yaş arasının % 48’i

Youtube’u her gün ziyaret ediyor.
İçeriklerinizi oluştururken bu yaş gruplarından 16-25 ve 35-44 arası olan grubun ilgi alanlarına yönelmek, Youtube kanalınızın etkileşimini önemli ölçüde arttıracaktır.

Kullanıcılar Youtube’de Ne Yapıyorlar?

Kullanıcıların;
%58’i eğlenmek için,
%47’si öğrenmek için,
%25’i özgün içerik için,

%23’ü ürün araştırması için

Youtube’a giriş yapıyor. Eğlence türünde kaliteli içerikler üretmeniz, Youtube kanalınızın en geniş kullanıcı yelpazesine hitap etmesini sağlayacaktır.

youtube kanalı İçerikleri İçin Tavsiyeler

Ürün Araştırması ve İnceleme Kanalları

Ürün araştırmaya yönelik etkileşimin daha az olması sizi kandırmasın. Youtube kanalınızın inceleme türünde olması, sizin açınızdan ciddi bir avantajı var. Aşağıdaki İstatistiklere gelin birlikte bakalım.

Bir ürün alanların %63’ü, ürün almadan önce Youtube’de araştırma yaptıklarını söylüyorlar. Bu oran oldukça fazla ve bu oranın fazla olduğundan ürünün üreticileri de haberdar. Bu nedenle inceleme alanındaki Youtube kanalınızın dikkat çekecek kadar büyümesi, sağlam bir takipçi kitlesinin olması size oldukça fazla sponsor kazandıracaktır.

Bu konu üzerinde fazla durmuş oluyoruz fakat yeni bir kanal açmayı düşünüyorsanız, biz inceleme kanalı açmanızı öneriyoruz. İnceleme kanalında başarılı olmanız için birkaç püf noktanın olduğunu bilmenizde fayda var.
Hitabet yeteneğinizin güzel olması.
Kaliteli ekipmanlara sahip olmak.
Ve de incelemek için ilginç, dikkat çeken ürünlerle başlamak.

En Çok Tercih Edilen İçerik Türleri

Müzik %67
Komedi %52
Nasıl yapılır/ kendin yap %32
Bilim ve eğitim %30
Haber %27
Teknoloji ve elektronik %27

Youtube hâlâ müzik için oldukça fazla kullanılıyor. Profesyonel değilseniz bu platforma hiç yönelmeyin deriz. Bu oranın ilerleyen günlerde Spotify gibi markalar sayesinde de azalacağını düşünüyoruz.

Videonuzun Küçük Resimlerine Dikkat Edin

Youtube kullanıcılarının videoyu seçmesindeki en büyük etkenlerden biri videonuzun küçük resmi. Video ile alâkalı, videoyu özetleyen ve ilgi çekici olmasına özen göstermelisiniz.

Youtube Kanalına İçerik Üretmek İçin Tavsiyeler

Kullanıcıları iyi bir şekilde analiz etmek Youtube kanalınızın içeriklerinin öne çıkmasını sağlayacaktır. Aşağıya eklediğimiz link sayesinde Youtube’de artış gösteren ve en alâkalı aramaları görebilirsiniz. Buradaki İstatistikleri dikkate almanızı şiddetle öneriyoruz: https://trends.google.com.tr/trends/explore?geo=TR&gprop=youtube

Etiketleri Kullanın

Youtube’de etiket kullanımı videonuzun öne çıkmasını ve etkileşiminin artmasını sağlayacaktır.
Aşağıdaki yazımızda etiketlerin nasıl kullanılacağını ayrıntılı bir şekilde anlattık: https://netbihal.com/hashtag-kullanimi-onemi-ve-puf-noktalari/

*Yazı yazılırken Oğuzhan Saruhan’ın “Sosyal Medya Canavarı Olmak İster Misin?” kitabından yararlanılmıştır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz