Zayıflamaya Çalışırken Yapılan En Büyük Hata

0
421
Zayıflamaya Çalışırken Yapılan En Büyük Hata
Zayıflamaya Çalışırken Yapılan En Büyük Hata
Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

Pek çok insan kilo vermenin sağlıklı olması gerektiğini düşünürken, sağlıksız zayıflama yöntemlerini tercih edebilir. Ancak bazı beslenme ve diyetetik hataları kilo verdirebilir fakat; vücutta kalıcı sağlıksız hasarlara yol açarak veya yeniden kilo almaya sebep olur.

Kilo Verirken Ekmeği Bırakmak Gerekir Mi?

Öğün atlayarak, zayıflamak uğruna pek çok insan öğün atlama konusunda hataya düşmektedir. Özellikle kahvaltı gibi önemli bir öğünü atlamak başlıca olumsuzluklar arasında. Pek çok kişide öğün atlandığı için kilo verecek algısına kapılmaktadır. Ama bu tamamen yanlış bir davranış şeklidir. Bir süre kilo verir gibi görünse de, gerektiğinden daha az kalori alınması sebebiyle metabolizma durur.

Metabolizma durunca da, kilo verme hızı giderek yavaşlar ya da yeniden kilo alınmaya başlanır. Diyete başlandığında zaman öğün atlayarak hızlı kilo verebilirsiniz ama ikinci ay sonunda yeniden kilo verme durumunuz tamamen durur. Bu kez vücut yapınızı şaşırtmak için de yeni diyet yollarına başlanır bu durum asla kalıcı kilo verdirmez, aksine verilen kilo iki katı şeklinde geri alınır.

İnsanlar ekmek yemeyi bırakarak kilo vermeyi düşünmesi de ayrı bir yanlışlıktır. Genelde karbonhidrat içermeyen diyetlerle kilo verileceği algısı da vardır ve bu tamamen yanlış bir algıdır. Karbonhidratı vücuttan tamamen kesmek bireyi şekerli gıdalara ve pastahane gibi ürünlere yöneltir. Bu anlamda yapılan en eksiklik ekmeği tamamen insan hayatından çıkartmaktır.

Zayıflarken Ne Yemeli, Ne Yememeliyiz?

Bulgur ve makarna gibi besinler ile beslenmeden çıkartıldığında insanlarda mutsuzluk sorunu olur ve şekerli gıdalara yönelim eğilimi artar. Diyet anında karbonhidratın en önemli kaynağı olan ekmeği bırakmamanız gerekir. Tercihen beyaz ekmek yerine, farklı olarak tam buğday ekmeğini; pirinç yerine de bulguru tercih edebilirsiniz.

Kalori içmeyin: Aromalı olan soda veya meyve suyu gibi şeker türünü içeren ve doğal olmayan tüm içeceklerden uzak durmalısınız.
Öğün atlamayın: Eğer vücudunuzu sürekli şarj etmek istiyorsanız, beslenme hayatınıza bazı değişik şartlar koyunuz. Günde daha çok öğün beslenerek metabolizmanızı sürekli olarak hareketli tutun.
Kızartılmış yiyecekler yemeyin: Ucuz ve daha kolay ulaşılabilir ve kaçamak olan kızartmalardan vücudunuzu tahrip etmesi nedeniyle uzak durun.

Geceleri şekerli veya tahıllı besinler yemeyin: Yulaf içeren besinleri yemeyi kahvaltıya zamanına saklayın. Akşama zamanına doğru öğünlerinizin ağırlığını giderek düşürün ve yatmaya yakın zamanlarda mümkün olduğunca daha az kalori almayı tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.

Bu içeriği paylaşmak ister misin? 👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz